Mihkelson: Venemaa püüab lähenevatel valimistel vaatlejaid eksitada

 (14)
Mihkelson: Venemaa püüab lähenevatel valimistel vaatlejaid eksitada
Foto: Annika Haas, Eesti Ekspress

Venemaa võimud püüavad lähenevatel valimistel välisvaatlejate tegevust segada, vahendas Kuku raadio hommikusaatele antud intervjuus riigikogu väliskomisjoni juht Marko Mihkelson.

“Eile jõudsid Vene ajakirjandusse valimisjaoskandele antud instruktsioonid, mis tutvustavad tehnilisi võtteid, kuidas segada välisvaatlejate ja ajakirjanike tööd,” rääkis Mihkelson.

“Näiteks soovitatakse teha pidevaid teepause, et viia vaatlejad valimiste jälgimise ruumist välja, või muuta ruumi valgustust sedavõrd tugevaks, et see segaks nende tööd. Suhteliselt absurdsed võtted,” hindas väliskomisjoni esimees.

Mihkelsoni sõnul saavad valimistel osaleda vaid erakonnad, kes praegusele võimule mingit ohtu ei kujuta ning tõeliselt demokraatlikke erakondi valimistele ei lubatud. “Seega ei saa rääkida vabadest, õiglastest ja demokraatlikest valimistest,” hindas Mihkelson.

Praegune president Dmitri Medvedev on Ühtse Venemaa esinumber 4.detsembril toimuvatel riigiduuma valimistel ning Vladimir Putin on lubanud teha temast pärast 2012 toimuvaid presidendivalimisi peaministri. Mihkelsoni hinnagul võimutandem erilisi põhimõttelisi muudatusi Eesti-Vene suhetes kaasa ei too.

“Viimase pooleteise aasta jooksul on kahepoolsetes suhetes küll emotsioone vähem olnud ja üksikute ministeeriumite lõikes asjalikke samme astutud, aga teisest küljest pole see ulatunud tipp-poliitikasse ning seda ennekõike Venemaa poolt.”