Mihkelson: Vene sõjalennukite aktiivsus on märk halvenevatest Vene-Lääne suhetest

 (23)
Mihkelson: Vene sõjalennukite aktiivsus on märk halvenevatest Vene-Lääne suhetest
Foto: AP

Vene sõjaväelennukite agressiivsem ja intensiivsem ilmumine NATO riikide õhupiiridele peegeldab järjest halvenevaid suhteid Venemaa ning lääneriikide vahel, ütles eiigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.

"Vene luurelennuki eile toimunud Eesti õhupiiri rikkumine ning Vene õhujõudude hiljutised suuremahulised õppused Läänemere regioonis on osa Venemaa kasvavast aktiivsusest ja agressiivsusest lääneriikide suunal. Me oleme seda jälginud juba mitmete kuude jooksul. Ainuüksi sellel aastal on NATO lennukid teinud üle 400 tuvastuslennu erinevatest liikmesriikidest. Seda on mitu korda rohkem kui eelmisel aastal," ütles Mihkelson.

"Eilne vahejuhtum kinnitas, kui vajalik on NATO õhuturbemissiooni osaüksuse paiknemine Ämaris. See võimaldab NATO-l kiiremini ja efektiivsemalt reageerida meie õhupiiride rikkumistele ning tuvastada või tõrjuda piiririkkuja," ütles Mihkelson.

Väliskomisjoni esimehe sõnul on äärmiselt oluline võimalikult kiiresti alustada Ämari lennuväebaasi laiendamist. Selleks annab hea võimaluse USA Kongressis heakskiidu saanud kaitse-eelarve. USA presidendi Barack Obama välja kuulutatud Euroopa julgeoleku tugevdamise initsiatiivi kaudu eraldatakse Eestile 25 miljonit dollarit Ämari lennuväebaasi taristu laiendamiseks.

"Laiendatud Ämari lennuväebaasist võiks lähiaastatel kujuneda NATO treeningkeskus, kus püsiva rotatsiooni kaudu võiks pidevalt baseeruda senisest rohkem lennukeid," ütles Mihkelson.