Mihkelson: tõenäoliselt kasutab Venemaa Krimmi puhul sama mudelit, mida 1940. aastal Eestit okupeerides

 (125)
Mihhail Margelov ja Marko Mihkelson
Marko MihkelsonFoto: Tanel Meos

Riigikogu väliskomisjoni juhi Marko Mihkelsoni sõnul on tõenäoline, et Venemaa kasutab Krimmi puhul sama mudelit, mida 1940. aastal Eestit okupeerides.

"Tänaste uudiste valguses tundub üha tõenäolisem, et Venemaa kasutab Krimmi puhul täpselt sama mudelit, mida 1940. aastal Eestit ja teisi Balti riike okupeerides ja annekteerides," kirjutab Mihkelson oma Facebookis.

"Kõigepealt toimub vägede sisseviimine ja territooriumi okupeerimine. Samal ajal sõna otseses mõttes püssitorude all muudetakse valitsus ja viiakse läbi referendum/valimised. Ja kõik lõpeb kiire annekteerimisega," selgitas ta.

Mihkelsoni sõnul on praegu vahe vaid selles, et puudub Molotov-Ribbentropi pakt ja Vene sõdurid on kui bandiidid ilma eraldusmärkideta. "Loodetavasti pööravad EL valitsusjuhid oma tänasel kohtumisel Brüsselis sellele ka tähelepanu. Eriti Prantsusmaa peaminister."

"Vene relvajõudude valve all töötava Krimmi parlamendi tänane otsus kuulutada juba 16. märtsiks välja ühinemisreferendum Vene Föderatsiooniga on sisuliselt Stalini vallutuspoliitika kordus. 1940. aastal Stalin esmalt okupeeris Eesti ja teised Balti riigid ning seejärel annekteeris need kiiresti, tuues ettekäändeks "valimiste" kaudu võimule tulnud uue valitsuse vaba tahte avalduse," ütles Mihkelson.

Seotud lood:

Venemaa rikub Mihkelsoni sõnul sellega jämedalt rahvusvahelist õigust ning seab kahtluse alla kõik senised riikide ja rahvaste suveräänsust määratlevad põhitõed.

"Venemaa valikuline ja silmakirjalik suhtumine rahvusvahelisse õigusse ning 21. sajandile võõras agressiivne välispoliitika on tee tupikusse, kuhu Moskva on üha enam nihkumas. Et seda ära hoida, peab Venemaa viivitamatult peatama jõu kasutamise Ukraina vastu, austama naaberriigi suveräänsust ning kasutama võimalike probleemide lahendamiseks poliitilist dialoogi," sõnas Mihkelson.