Mihkelson avalikustab Lindeni huvid Venemaal

 (223)
Rene van der Linden
AFP/Scanpix

Riigikogu liige Marko Mihkelson lubab oma blogis, et avalikustab kummaliste avaldustega kurikuulsuse võitnud Rene van der Lindeni, Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee presidendi väidetavad majanduslikud huvid Venemaal.

“Eile õhtul Praha lennuväljal Sloveeniast tagasiteel olles helistas mulle Eestis oma pehmelt öeldes kummaliste avaldustega kurikuulsuse võitnud Rene van der Linden, Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee president,” kirjutab Mihkelson oma veebipäevikus.

“Ta küsis, et mis mul siis plaanis. Mõistsin kohe, millest jutt. Lindeni Tallinnas käigu ajal oli ta väga ärritunud, et julgesin oma 1. augusti blogiloos “Nii töötab Vene propaganda” kirjutada: “Paraku on ta viimasel paaril aastal silma paistnud läbinähtava sümpaatiaga Venemaa suunal. Kas seda hoiakut mõjutab ka tema perekonna väidetavad majandushuvid Venemaal, seda teab ta mõistetavalt ise.”

Tõsi, van der Linden on lugenud sellest blogiloost sündinud BNSi ingliskeelset uudist, kus sõnapaar “väidetavad majandushuvid” on tõlgitud nagu “reported economic interests”. Tunnistagem, vahe on oluline. Seepärast palusin tal nii Tallinnas kui ka eile telefonitsi esmalt tõlkida originaalne blogilause ja alles seejärel otsustada oma edasised sammud.

Tallinnas olles oli ta miskipärast väga veendunud, et informatsiooni väidetavate majandushuvide kohta Venemaal olevat mulle andnud keegi Strasbourgist. Ta ähvardas lausa Prantsuse politsei rakendada allika leidmiseks. Seda olla ta maininud ka käesoleval nädalal asetleidva ENPA istungjärgu ajal.

Ütlesin talle eile otse: Strasbourgi inimesed võib rahule jätta. Informatsioon, millele minu väide VÄIDETAVATEST majandushuvidest põhineb, on kõigile avalikus infolevis kättesaadav. Sellepeale arvas van der Linden, et võtab teema ülesse kahe nädala pärast Portugalis, Estorilis toimuval Euroopa Liidu rahvusparlamentide Euroopa Liidu asjade komisjonide kokkusaamisel (COSAC). Sinna see meie jutt jäigi.

Kõige selle peale olen otsustanud, et ei saa minu käsutuses olevaid materjale enam enda teada jätta. Kuna van der Linden on seadnud avalikult kahtluse alla minu väited tema väidetavatest majandushuvidest, siis olen otsustanud informatsiooni (mis tegelikult on niigi avalik) avalikuks teha ja selle tarbeks pressikonverentsi kokku kutsuda.”