Hodorkovski hinnangul oli Krimmi annekteerimine Putini reaktsioon tema toetuse kahanemisele Venemaal. Hodorkovski sõnul on sanktsioonid Venemaa suhtes vajalikud, aga ei lahenda iseenesest probleemi, vahendab eurosaadiku Tunne Kelami kontor Brüsselist.

Karistusmeetmed peaksid olema paindlikud ning tabama eeskätt Kremli eliiti, kelle arv ulatub tuhandeisse, kuid praegu on neist surve all tühine vähemus. Hodorkovski sõnul on Putin suutnud panna enamikku Vene kodanikke uskuma, et sanktsioonid on suunatud vene rahva karistamisele.

„Teie saate teha vahet osutades venelastele, et süüdi on Kremli režiim. Kremli eliidi raha on Euroopasse mahutatud. Ma ei saa aru, mis takistab teil seda avalikustamast, näidates kogu maailmale, kui palju Vene juhid on oma rahva raha varastanud? See muudaks tavaliste inimeste suhtumisi Putini võimu," kinnitas Hodorkovski.

Euroopa Parlamendi väliskomisjoni liige Tunne Kelam küsis Hodorkovskilt, kas oleks olukord täna teistsugune kui Nõukogude totalitarismile oleks antud hinnang pärast selle riigi lagunemist, tõkestades nii senise kompartei nomeklatuuri ja KGB muundumist Vene uueks juhtkonnaks.

Hodorkovski hinnangul tehti tõsine viga sellega, et pärast 1991. aastat ei suudetud võtta vastutusele inimesi, kes otseselt kandsid vastutust kommunistliku režiimi kuritegude eest.

"Me ei tohi lubada selle vea kordumist," ütles Hodorkovski.

Hodorkovski hinnangul püsib Putini režiim maksimaalselt 10 aastat, võib- olla ka vähem. Kuid küsimus on hinnas, mida tuleb selle püsimise eest maksta, seda mitte ainult venelastel.