Meedikud: valitsuse prioriteet on riigi raamatupidamine, mitte patsiendid

 (59)
Meedikud: valitsuse prioriteet on riigi raamatupidamine, mitte patsiendid
Arstide streik PERHisFoto: Siim Lõvi

Eelmisel nädalal toimunud läbirääkimistel tervishoiutöötajate ja haiglajuhtide vahel lepingut ei sõlmitud. "Põhjuseks mitte ületamatu kuristik poolte seisukohtade vahel, vaid eelkõige sotsiaalministri suutmatus anda kindlaid lubadusi, tagamaks vajaliku raha eraldamist haigekassa ja riigi eelarvetest," teatasid streikivad tervishoiutöötajad.

Paradoksaalsel kombel on haigekassa nõukogu pea igal koosolekul mitte suurendanud, vaid vähendanud summat, mis järgmisel aastal jaotamata kasumist kasutusele võetakse, leiavad meedikud. Esialgu pakkus haigekassa juhatus selleks summaks 22 miljonit eurot, seejärel vähendas nõukogu seda rahandusministri nõudmisel 14 miljonini ja eelmisel reedel 9 miljonini. Seega parandatakse jätkuvalt tervishoiu rahastamise arvel riigieelarve tasakaalu.

Streik jätkub alates esmaspäevast roteeruva skeemi alusel nii ambulatoorses süsteemis kui statsionaaris Põhja-Eesti Regionaalhaiglas, Lääne-Tallinna Keskhaiglas, Ida-Tallinna Keskhaiglas, Tartu Ülikooli Kliinikumis, Pärnu, Narva, Kuressaare ja Viljandi haiglas. Streikivad erialad ja kliinikud vahelduvad. Põlva haiglas toimub 23.-25. oktoobril toetusstreik.

Töötavad erakorralise meditsiini osakonnad ja patsientidele antakse vältimatut arstiabi, plaanilist arstiabi osutatakse täies mahus kuni 18-aastastele lastele, rasedatele ja onkoloogilist ravi saavatele patsientidele. Täpset infot ärajäävate vastuvõttude ja haiglaravi kohta annavad haiglad nii vahetult patsientidele kui kodulehtedel.

Seotud lood:

Tervishoiutöötajate teatel on streigi peatamiseks vaja:

• valitsuse garantiid, et arst-residentidele hakatakse täistööaja eest tasu maksma alates 1.jaanuarist 2013.a ja palgatõus tagatakse ka kõigile riigieelarvest rahastatavatele tervishoiutöötajatele;

• haigekassa nõukogu otsust, mis võimaldab vähendada töökoormust haigla statsionaaris;

• neil tingimustel põhinevat kollektiivlepingut haiglate liiduga.

„Pall on praegu väga selgelt valitsuse käes, kuid küsimus ei ole selles, kes võidab ja kes kaotab, vaid selles, mis palliplatsist tulevikus üldse alles jääb,“ ütles Märt Põlluveer nooremarstide ühendusest.