Mati Kaal: ärge söötke luiki!

 (11)
Luik
ETA FOTO

Tallinna Loomaaia direktor Mati Kaal soovitab inimestel olla luikede söötmisel tagasihoidlik, sest paksud luiged ei lenda koos teistega lõunamaale.

Kaal ütles ETAle, et sooja talve korral ei juhtu luikedega midagi, kuid kui kraadid tõusevad 20ni, siis on nende elu ohus.

Lindude suremisohu korral peab loomaaed vastavalt loomakaitse seadusele lindudele abi andma. “Luikede abistamine ei ole loomaaia põhitegevus, see jäägu ikkagi looduskaitsjate pärusmaale, kes peaksid leidma neile talveks varjupaigad,” nentis Kaal.

Möödunud aastal tõid inimesed loomaaeda paarkümmend luike, kellest 12 suudeti elustada ja kevadel taas merre lasta.

Lisaks linde toitvatele inimestele mõjutavad nende siia jäämist ka üldine kliima soojenemine.

Enamus Tallinna lahel talvituvatest luikedest on kogunenud Kadrioru ja Muuga sadama piirkonda. “Kadriorgu Russalka juurde meelitab luiki solgiveetoru, mis jookseb Lasnamäelt otse merre,” nentis Kaal.

Kaalu sõnul on maiustuste söömine linnu organismile kahjulik, sest ta ei jaksa enam kaugele lennata. Samuti loobuvad inimesed talvel nende toitmisest ning luiged surevad nälga.

Karmimatel talvedel on Soome lahel külma ja nälja tõttu surnud mitu tuhat kühmnokk-luike. Kokku on Eestisse talvituma jäänud aga 10.000 luike.