Tänases raadiosaates võeti muuhulgas arutlusele möödunud nädalal tähelepanu pälvinud plaanid majanduse päästmiseks.
Martin Helme näeb, et meedias on välja kujunenud kaks leeri: n-ö head inimesed, kes kes nõuavad riigipoolseid karme kärpeid ning n-ö halvad inimesed, kes ei näe rangeid kärpeid ellu viivat poliitikat kui miskit, mis võiks majanduse tuhast taaskord fööniksi kombel ellu äratada.
"Kõige rohkem ärritab mind see, et kui hakatakse rääkima avaliku sektori kärpest, hakatakse rääkima palgakärpest," sõnas noorem Helme raadioeetris, avaldades arvamust, et avaliku sektori palgafondi pitsitamine on üks viimaseid meetmeid, mida majandusraskustes rakendada.
”Majandusraskuste ajal ei tohi majandusraskust süvendada raha kokkutõmbamisega.
Martin Helme
Kuigi tavaolukorras pooldavat Martin Helme kärpepoliitikat, on ta üldises pildis aga seda meelt, et riik peab olema eelarvekäitumises kontratsükliline.
"See tähendab, majandusraskuste ajal ei tohi majandusraskust süvendada raha kokkutõmbamisega ja majanduse kasvufaasis, vot siis on aeg parasjagu kokku võtta," selgitas ta kuulajaskonnale.
Möödunud aasta kasvufaasis tõmbas rahandusminister Martin Helme oma vastutusvaldkonnas enda sõnul 150-200 miljoni euro ulatuses kulusid kokku, ent seda ilma lihtinimese sissetulekule oluliselt liiga tegemata.
"Vastupidi, me suutsime palkasid veel teatud sektorites isegi tõsta," sõnas rahandusminister. Antud hetkel tuleb Martin Helme silmis riigi poolt investeeringuid suurendada.
"Nüüd, olles seda öelnud - me kõik saame aru, et [20]21. aasta eelarves me peame tegema kokkhoidu. Siin ei ole vaidlust," lisas ta otsa.
Avalikus sektoris kärpida pigem inim- kui finantsressurssi
Siinkohal sekkus omalt poolt siseministrist Mart Helme: kõnealune kokkuhoid ei tähenda avaliku sektori palgakärpeid ka tulevikku vaadates. Lisaks riigiametnikele käib ju jutt ka näiteks õpetajatest, politseinikest ja päästjatest.
”Riigikogulaste palgakärbe mingisugust majanduslikku efekti sisuliselt ei anna.
Mart Helme
Martin Helme võttis avaliku sektori tööpõllu kokku suurusjärgus "mitusada tuhat" - kui mindaks tolle sektori palkade kallale, tähendaks see tema sõnul pea poole Eesti töötajaskonna torkimist. Kuigi riigieelarves oleks selline sääst meeletu, ei usu Mart Helme, et avaliku sektori rahaline kuivendamine annaks koroonakriisilt kõva põntsu saanud majandusele erilist hoogu juurde.