Martin Helme Nolani filmi toetamisest: lase rublasel minna, ruumi kümnesel tulla

 (114)
Eelarvestrateegia arutelu Vihula mõisas
Eelarvestrateegia arutelu Vihula mõisasFoto: Priit Simson

Rahandusminister Martin Helme kirjutas oma Facebooki seinale, et Nolani filmi jaoks riigieelarvest eraldatud 5-miljoni eurone toetus on mõistlik investeering, sest "Teneti" filmimisega seoses jäetakse Eestisse rohkem raha maha.

Ilmselt on midagi jäänud kusagil piisavalt selgitamata, kui kõlama jääb arusaam, et Eesti subsideerib maksumaksja rahaga Hollywoodi. Asi on ikka täpselt vastupidi, me teenime nende pealt raha.

Nolani filmiprojekti esialgne eelarve näeb ette kulutada Eestis 16 miljonit. Sellest suur osa tööjõu peale. Kõik see on mitte siseriiklikult pöörlev raha vaid välismaalt tulev tulu. See suurendab Eesti rikkust otseselt. Ja julgelt pool sellest laekub maksudena riigile tagasi, riik teenib nelja ja poole miljoniga kaheksa miljonit, kogu Eesti majandus 16. Ma ütleks, et väga tulus rahapaigutus. Kusjuures see on rebate ehk raha anname nö tagastusena pärast nendepoolsete kulude tegemist ja kulude tõestamist. Lase rublasel minna, ruumi kümnesel tulla, ütles mu vanaema ikka. Ning selle arvutuse sees pole mingit Eesti tuntust maailmas või kogemuste ja sidemete kaudset kasu meie filmitööstusele. Lihtsalt külm arvestus, palju me raha teenime, et kasvõi Valga haigla sünnitusosakonda üleval pidada.