Martin Helme: mitu skandaali peab valitsus ja avalikkus siis lõpuks ära taluma

 (382)
Täiendatud! Martin Helme vabandas!
Valitsuse pressikonverents Stenbocki majas 08.08.2019
Martin HelmeFoto: Jaanus Lensment

Rahandusminister Martin Helme võttis sotsiaalmeedias sõna politseijuhi Elmar Vaheri teemal, öeldes, et Vaher valetab avalikult. Muuhulgas on tähelepanuväärne, et Helme ka vabandas oma tegude eest.

"Elmar Vaher andis õhtul pressikonverentsi, kus esitas oma väga huvitava versiooni viimaste päevade ja eriti tänase päeva sündmustest. Muu hulgas süüdistab mind miskitpidi dokumendi võltsimises. Ilmselt pean kartma kriminaalasjaga kallale tulemist?" kirjutas Helme.

"On tõsi, et siseministri asendajana kohtusin täna Vaheriga. Ütlesin, et minu meelest ei saa ta enam jätkata. Tegin talle ettepaneku amet maha panna, selgitades, et siseministri (ja muide ka minu kui asetäitja) usaldus tema vastu on täielikult kadunud," lisas Helme. "Mõtleme korraks, palju tal neid kollaseid kaarte juba all on? Mitu skandaali peab valitsus ja avalikkus siis lõpuks ära taluma? Yana Toomi tsiteerides, ükskord saab ju karikas täis, või kuidas?" jätkas ta.

"Meie kohtumine ei olnud tõepoolest pikk, kuid sellest esitas Elmar Vaher tõele mittevastava versiooni. Esiteks, mitte kordagi ei öelnud ma, et tema ametist lahkumise põhjuseks on Rummi juhtum. Ma küsisin talt, mida ta sellest teab ja kas on kursis," edastas Helme. "Ta ütles sõnaselgelt, et tema ei ole sellest midagi kunagi kuulnud. Ma võtsin tema eituse teadmiseks."

"On selgelt näha, kuidas Vaher üritab asja peateemalt, milleks on temapoolne avalik valetamine siseministri ja siseministeeriumi plaanide osas, samuti tegevusetus või suisa vastu töötamine praeguse valitsuse tööplaanidele kõrvale viia mingile ebaolulisele detailile. Laual oli tõesti kaks paberit, üks tema lahkumisavaldus, teine käskkiri, millega ta ametist vabastatakse," teatas Helme.

Seotud lood:

"Ma ütlesin, et tekkinud olukorras ei ole mõeldav tal oma tööl jätkata ja valida on kas ise minna või lõpetatakse töösuhe. Selle näitlikustamiseks oli laual ametist vabastamise dokumendi mustand. Me kõik näeme selliseid iga päev: mingi paber, kuhu on kirjutatud, et digiallkirjaga, aga tegelikult pole seda keegi veel allkirjastanud," kirjutas Helme. "Ei minu ega kantsleri allkirja seal polnud ja ei pidanudki olema, see oli mustand. Ja kordagi ei väitnud ma, et see on juba tegelikult allkirjastatud dokument. Ma ütlesin, et kui ta ise ei lahku, siis lõpuks läheb teine variant käiku. Ta võttis paar tundi mõtlemisaega, võttis paberid kaenlasse ja marssis minema," lisas ta.

"See, mida ta nüüd pressikonverentsil rääkis on üks osa tema ametissesobimatuse põhjusest: ta ei ole aus," võttis Helme postituse kokku.

Martin Helme vabandas!

Pool tundi peale avaldust kirjutas Helme uuesti sotsiaalmeediasse, kus vabandas peaministri ees ja tunnistas enda tehtud viga.

"Muidugi, kogu tekkinud poliitilise paanika taustal pean tunnistama, et tegin vea, et sekkusin nii kiiresti ja jõuliselt teise ministri haldusalasse. Mul oli küll teema läbi arutatud erakonnakaaslasest siseministriga, aga peaministriga mitte. Tuleb tunnistada, et see ei olnud korrektne, mõistan Jüri pahameelt ja vabandan tema ees. Eks õpin kogu elu."