Martin Helme: avalikus sektoris palkade kärpimine süvendaks majanduslangust

 (264)
Martin Helme: avalikus sektoris palkade kärpimine süvendaks majanduslangust
Rahandusminister Martin HelmeFoto: Andres Putting

Rahandusminister Martin Helme ei pea praegu vajalikuks kärpida avaliku sektori palkasid, kuna see süvendaks veelgi majanduslangust. Eesti suurimad linnad Tallinn ja Tartu ei ole samuti kaalunud palkade vähendamist ja töötajate koondamist.

Tänases Delfi erisaates ütles Helme, et avalik sektor on suur osa Eesti majandusest. “Kui hakkame seal raha koomale tõmbama, lükkame Eesti majandust langusesse kiiremas suunas. Ma võitleksin lõpuni selle vastu, et seda teed mitte minna. Kui kriis on pikem, siis tõenäoliselt sellest pääsu ei ole ja siis muidugi on selge, et see puudutab kõiki, ka kõrgemaid riigiametnikke,“ ütles ta.

Tallinna Linnapea Mihhail Kõlvart sõnas, et neil pole plaanis esialgu kedagi koondada ja palgad säilivad.“Tallinn pakub jätkuvalt elanikele teenuseid, olgugi et osa neist on kodukontoris. Neid töötajaid, kes oma põhitööd praegu teha ei saa, hoiame reservis, et rakendada nad tööle, kui tekib oluliselt suurem sotsiaaltöö vajadus või osa meie eesliinitöötajatest haigestub ja vajab asendust,” ütles ta. Siiski tõdeb ta, et pärast haigusepuhangut peab linn hindama kriitiliselt nii vahendeid, tööjõu vajadust kui ka võimalusi.

Kõlvart lisas, et siiski pole kultuuritöötajatele kavandatud palgatõus enam nii kindel ja sõltub eriolukorra mõjudest. “Kui majandusolukord märgatavalt halveneb, ei saa me palgatõusu paraku lubada,” ütles ta. Praegu on nad kultuuritöötajate palgad siiski säilitanud, olenemata sellest, et kultuuriasutused on suletud.

Seotud lood:

Linnavalitsuse liikmed otsustasid tema sõnul loobuda ka palgatõusust, mis tulenuks palkade indekseerimisest.

Tartu linnavalitsuse kommunikatsioonijuht Lilian Lukka aga teatas, et linnavalitsus tegeleb praegu aktiivselt eriolukorra lahendamisega. Sellest lähtuvalt hinnatakse vajadusel ümber avaliku sektori inimeste tööülesanded ja muudetakse neid. “Palkade vähendamine või koondamine ei ole sellises olukorras arutlusel olnud,” ütles ta.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!