Mart Laar vastuseks Venemaa suursaadikule: Eesti mäletab purustatud linnu, põletatud külasid ning tapetud naisi ja lapsi

 (295)
Mart Laar vastuseks Venemaa suursaadikule: Eesti mäletab purustatud linnu, põletatud külasid ning tapetud naisi ja lapsi
Mart LaarFoto: Madis Veltman

Ajaloolane Mart Laar ütles kommenteerides Venemaa suursaadiku Eestis Aleksandr Petrovi eilset avaldust, et ta ei saa aru, miks peaks Eesti elanikkond Nõukogude sõdureid eriti kalliks pidama.

"Eesti peab nende tegusid meeles kahtlematult - nii purustatud linnu, maha põletatud külasid kui tapetud naisi-lapsi," lausus Laar. Tema sõnul ei saa Eesti sedagi kohe kuidagi unustada.

Petrov ütles eile intervjuus TASS-ile, et Eesti elanikud mäletavad ja peavad kalliks 75 aastat tagasi vabariigi Saksa fašistlikest vallutajatest vabastanud Nõukogude sõdurite kangelastegusid.

„Me oleme kohustatud mäletama, millist hinda maksti hitlerlaste väljaajamise eest Eestimaalt,” lausus Petrov. „Seda meenutab sõdur-vabastaja monument Tallinna sõjaväekalmistul. Kümned tuhanded Nõukogude sõdurid andsid oma elu kõige raskemates lahingutes Eesti territooriumil. Tahaks eriti ära märkida, et punaarmee ridades võitlesid kõrvuti paljude teiste rahvaste ja rahvustega kangelaslikult Eesti sõjamehed. Ühele neist – Arnold Konstantinovitš Merile – omistati juba 1941. aasta augustis Nõukogude Liidu kangelase nimetus.”