Marko Mihkelson: Eesti eurosaadikute kulutuste varjamine ja hämamine on kummaline

 (80)
MARKO MIHKELSON
Marko MihkelsonFoto: Annika Haas

Kuna Eestist pärit Euroopa Parlamendi liikmed on ühe erandiga oma hüvitiste osas kidakeelsed, uuris Delfi, kas saadikute bürookulud, päevarahad ja reisikulud peaksid olema avalikud.

Riigikogu liige Marko Mihkelson (IRL) ütles, et ta ei mõista, miks peaks Euroopa Parlamendi liige varjama oma tööks vajalikke ning selleks vastavalt kokkulepitud reeglitele eraldatud summasid.

„Kui me räägime Euroopas Liidus nappivast  läbipaistvusest ning vastutusest, siis peaks olema kõigi MEPide kulud rahvale kättesaadavad. Nii nagu Riigikogu liikmete palgad ja kuluhüvitised on avalik informatsioon. Veelgi kummalisem on oma kulutuste varjamine või sellel teemal hämamine," ütles Mihkelson.

Ainuke eurosaadik, kes nõustus Delfile oma hüvitiste suuruse avalikkuse ette tooma oli Indrek Tarand.

Tema üldkulude hüvitise summa oli eelmisel aastal kokku 51 588 eurot ehk maksimaalne määr 4299 eurot kuus.

Üldkulude hüvitis on mõeldud kulutuste katmiseks valimisriigis, näiteks parlamendiliikme büroo haldamise kulud, telefoni- ja postikulud ning arvuti- ja telemaatikaseadmete ostmise, kasutamise ja hooldusega seotud kulud.

„Kuna eurosaadikute külalisgruppidele määratud rahast ei jätku alati piletite, majutuse, söögi ja muu transpordi katteks, on tulnud teinekord seda siit eelarvest katta. Külalisgruppide rahastusest on varemgi meedias kirjutatud,“ rääkis Tarand Delfile.

Seotud lood:

„Lisaks maksan ma sellest eelarvest telefoniarveid (suurusjärgus 1000€), käin töölõunatel, olen ostnud sülearvuti, wifi ruuteri. Kolmapäeval tegin Euroopa Komisjoni eesti praktikantidele välja kohvikus LeBon,“ loetles ta.

Tarandile hüvitatud reisikulude kogusumma 50 368,25 eurot. „Iga kuu tuleb sõita keskmiselt kolmel nädalal Brüsselisse ja ühel nädalal Strasbourgi,“ selgitas ta.

EList väljaspool käis Tarand enda sõnul vaid ühel korral ning sihtpunktiks oli siis Island. „Ülejäänud reisid on piirnenud Brüsseli, Strasbourgi ning muude delegatsioonide ning konverentsidega Euroopa Liidu sees ja Euroopa Majanduspiirkonna (EEA) riikides,“ lisas ta.

Eurosaadiku iga-aastane ettenähtud sõiduraha kogusumma on 4243. See summa on mõeldud kuludeks, mis kaasnevad sellega, kui europarlamendi liige peab reisima väljapoole oma liikmesriiki muude kohustuste täitmiseks ning mille eesmärgiks ei ole ametlikud kohtumised. Näiteks osalemine teises liikmesriigis toimuval konverentsil või töövisiit mõnda teise riiki raportööri ülesannete täitmise raames.

Päevarahadeks maksti Tarandile mullu 43 852 eurot. Parlament maksab majutus- ja lisakulude katmiseks kindlasummalist hüvitist suuruses 304 eurot iga päeva eest, mil parlamendiliige on kohal ametlike asjaajamise päevadel, tingimuseks on allkiri kohalolijate nimekirjas. Päevaraha on mõeldud hotelliarvete, söögi ja muude osalemisega seotud kulude katteks. Päevaraha vähendatakse poole võrra, kui saadik on puudunud rohkem kui pooltelt täiskogu nimelistelt hääletustelt.

Seega sai Indrek Tarand mullu erinevaid hüvitisi kokku 150 051,25 eurot ehk umbes 12 500 eurot kuus.

Lisaks hüvitistele on igal eurosaadikul ka palk, mis on 6,200,72 eurot kuus (neto) ehk 74 408,64 eurot aastas.

Nagu ka paari aasta eest, ei leidunud tänavugi ühtegi teist eurosaadikut peale Indrek Tarandi, kes julgenuks oma tegeliku hüvitiste suuruse välja öelda. Siiski võib arvata, et ka teiste saadikute hüvitiste suurusjärk on umbes sama.

Ära tasub märkida ka see, et kui kõikide teiste eurosaadikute büroodest laekus korduvalt saadetud küsimustele kuu aja jooksul mingisugunegi vastus, siis Siiri Oviiri kontorist ei jõudnud Delfini ühtegi „elumärki“.