Markku Aikomus: põgenikke ei saa vastu võtta kohanemisprogrammita, aga nad võivad aidata elus hoida hääbuvat kohalikku kogukonda

 (107)
Süüria
SüüriaFoto: Bulent Kilitš, AFP/Scanpix

ÜRO pagulasameti Põhja-Euroopa esinduse kõneisiku Markku Aikomuse hinnangul on tähtis, et Euroopa Liidu riigid suudaksid üles näidata solidaarsust konfliktikollete läheduses paiknevate vähem arenenud riikide suhtes, kes kannavad praegu sundrände tõttu kõige suuremat koormat.

Aikomus ütles ERR-i uudisteportaalile antud intervjuus, et äsja avaldatud UNCHR-i raportist joonistub peamise probleemina välja sundrändes osalevate inimeste ülisuur arv.

"Sundrändes osalevate inimeste arv on läbi aegade kõige suurem, mida UNCHR mõõtnud on," selgitas Aikomus, kes lisas, et murettekitav on ka sundrändes osalevate inimeste arvu suurenemise kiirus.

"Ainuüksi eelmisel aastal lisandus 14 miljonit inimest, kes olid sunnitud oma kodudest lahkuma," tõi Aikomus näite.

Tema hinnangul on probleemi allikaks rahvusvahelise kogukonna suutmatus ennetada relvastatud konflikte, mistõttu on viimase viie aasta jooksul üle maailma tekkinud 15 uut konflikti, mille tagajärjed tekitavad maailma eri paigus massilisi humanitaar- ja rändekriise.