Marju Lauristin: pagulased tuleks jaotada 1-2 pere kaupa üle Eesti

 (244)
Eesti Inimarengu aruanne
Eesti Inimarengu aruanneFoto: Vallo Kruuser

ETV saade "Foorum oli eile õhtul otseeetris Brüsselist, kus Euroopa Parlamendi saadikud Kaja Kallas, Urmas Paet, Yana Toom, Tunne Kelan, Marju Lauristin ja Indrek Tarand arutasid Euroopa Komisjoni esitletud kohustuslike pagulaskvootide üle.

Marju Lauristin (SDE) ütles, et Euroopa Komisjoni otsus ei tulnud kergelt, sest on selge, et suur osa Euroopa Liidu liikmesriikidest kvoote ei poolda. Tema hinnangul oleks olnud tore, kui olukorda saanuks lahendada vabatahtlikkuse alusel, kuid paraku on maid, nagu ka Eesti, kes pole vabatahtlikult tahtnud ses suunas midagi teha.

"Meie praegu kõneldavad arvud ei ole üle mõistuse suured - kui võtame näiteks selle 326, siis see on üks paras maakoolitäis. Kui jagaksime nad laiali, nii nagu oleks inimlik, eri kohtadesse, neil oleks pered, kes tahaks nendega tegeleda, 1-2 pere kaupa üle Eesti, siis me ei märkakski, et nad siin on," rääkis Lauristin.

Tema sõnul on tähtis vaadata saabuvaid pagulasi kui üksikinimesi. Kui inimesi, kellel on oma saatus ja oma nägu. Neid ei tohiks vaadata kui tohutut massi, mis meile tuleb. Kindlasti ei tohiks neid kõiki paigutada ühte kohta, kus võiks tekkida kommuun. "Seal hakkab tekkima tõesti midagi, mida ma ei suuda kindlasti ära seedida," sõnas Lauristin.