Maris Jesse: enne märtsi tavainimesed koroonavaktsiini ei saa

 (233)
Maris Jesse: enne märtsi tavainimesed koroonavaktsiini ei saa
Foto: Martin Ahven, Õhtuleht

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse ütles, et tavainimesed saavad end koroonaviiruse vastu vaktsineerida kevade jooksul, kui eesliinitöötajad ja riskirühm on vaktsineeritud.

Jesse selgitas "Ringvaates", et esmalt saavad vaktsineerimisvõimaluse tervishoiutöötajad ja hoolekandetöötajad, kes haigete ja riskirühma eest hoolitsevad, vahendab ERR. Järgmisena hooldekodude elanikud ja eakad ning kroonilisi haigusi põdevad inimesed, keda on vaja koroonaviiruse eest kaitsta.

Ülejäänud inimesed saavad lasta end vaktsineerida viimasena. "Praegu julgeks öelda, et mitte enne märtsi, aga kevade jooksul," sõnas ta. Jesse sõnul sõltub see ka sellest, millal ja millistes kogustes vaktsiinid Eestisse jõuavad.

Jesse ütles, et tervishoiutöötajad tuleb vaktsineerida esimeste seas sellepärast, et haiglad tuleksid haigete vastuvõtmisega paremini toime ning poleks vaja karmimaid piiranguid.

Kui mõni riik alustab vaktsineerimist juba järgmisel nädalal, siis Euroopa Liidu liikmesriikidel läheb sellega veel aega.

"Euroopa Liit on teinud otsuse, et me ei võta kasutusele vaktsiini, millel pole müügiluba, kogu dokumentatsioon sõltumatute ekspertide poolt läbi töötatud ja konsensus moodustatud. Me ei võta tarvitusele vaktsiini, millel pole patsiendi infolehte, vaktsineerimist läbi viivale professionaalile mõeldud infolehte, nii et me tõesti teame, millega on tegu," põhjendas Jesse.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!