Maret Merisaar: kodanike omavastutust tuleks suurendada

 (13)
Maret Merisaar: kodanike omavastutust tuleks suurendada
Reuters/Scanpix

Olulise tähtsusega riikliku küsimuse “Eesti rahvastiku tervis” arutelul riigikogus märkis Erakond Eestimaa Rohelised (EER) fraktsiooni nimel esinenud Maret Merisaar, et kodanike omavastutust suurendavad meetmed on tarvis lihtsalt vanadelt Euroopa Liidu liikmesriikidelt üle võtta.

„Omavastutus ei tohiks tähendada vaid kodanikupoolset rahalist panust ravimite väljaostmisel, nagu seda täna Eestis paraku enesestmõistetavaks peetakse,“ sõnas Merisaar. „Hiljutisel pensionipoliitika Rohelise Raamatu arutelul tuli heaoluriikide eakate ühendustele Eesti rahva kõrge omavastutus sellisel kujul täieliku üllatusena,“ tõdes ta.

Näitena kirjeldas Merisaar täpsemalt nn terviselepingute sõlmimist perearsti ja patsiendi vahel. Selle mõte on patsiendi kavakindel tegutsemine kokkulepitud sihtide saavutamiseks, näiteks vererõhu või kaalu alandamise nimel, et saada soodustusi raviteenuste hinnas.

Maret Merisaar juhtis tähelepanu, et sõnum Ida-Euroopa eakate tunduvalt kehvemast tervisest on ilmselt levinud. „ Järgmise aasta märtsis Budapestis toimuval Euroopa Roheliste üldkogul on päevakorras tervena elatud eluaastate pikendamine ja erinevate riikide kogemuste vahetamine.“