Mälu Instituut asub okupatsiooni kallale

 (91)
Mälu Instituut asub okupatsiooni kallale
Reuters/Scanpix

Täna asutati Kadriorus president Toomas Hendrik Ilvese eestvedamisel 20. sajandi teisel poolel Eestis toimunu põhjalikumaks uurimiseks Mälu Instituut.

„Täna me asutasime Mälu Instituudi, mis on jätkuks president Lennart Meri loodud ja Max Jakobsoni poolt juhitud komisjonile. Mälu Instituudi eesmärgiks on uurida inimõiguste süstemaatilisi rikkumisi Eestis ja Eesti Vabariigi kodanike suhtes aastatel 1944–1991,“ ütles Toomas Hendrik Ilves presidendi kantselei teatel.

Ilves rõhutas, et Mälu Instituudi uurimistöö on vajalik, saamaks viha ja eelarvamusteta üle minevikust ning tulemaks toime olevikuga. „Ma ei soovi, et meie minevikku saaks veel aastakümneid kasutada malakana sisepoliitikas või ka välispoliitikas,“ sõnas riigipea.

„Mälu Instituut tuleb üles ehitada viisil, mis väldiks politiseeritud ajaloo käsitluse loomist meie lähimineviku kohta,“ ütles president Ilves, lisades, et instituudi puhul tuleb kasutada täpselt sama töökorraldust nagu inimsusevastaste kuritegude uurimise puhul kasutas Jakobsoni komisjon.

Eesti riigipea hinnangul on Mälu Instituudi juures on seega kõige olulisemaks sammuks uue rahvusvahelise komisjoni loomine, kes suunaks uurimistegevust, koostaks vajalikud üldistused ning vajadusel annaks ka hinnanguid

Instituudi asutajateks on Tiit Sepp, Rein Kilk, Leon Glikman, Indrek Teder, Hannes Tamjärv, Jaan Manitski.

Nõukogu esimeheks valiti Tiit Sepp.

 Vaata videot
Video vaatamiseks pead omale installeerima Flash Player 8 playeri, mille allalaadimiseks vajuta siia.