"IRL seisab kodukulude alandamise eest ning koalitsioonileppes on sees mitmed selleks tarvilikud sammud. Alates 2013. aastast kaotatakse maamaks kodualuselt maalt. Monopolide hindade ohjeldamiseks tugevdatakse konkurentsiametit. Energia tarbimisega seotud kulude vähendamiseks suunab riik suures mahus investeeringuid kodude ja avalike hoonete energiasäästlikuks tegemiseks," ütles Parts Delfile.

Partsi sõnul on elektri tulevase vabaturuhinna osas läbi käinud hinnangute puhul tegemist puhtalt spekulatsioonidega ning elektri tegelik hind kujuneb turul. "Põhjamaade avatud elektrituru senine kogemus näitab, et erinevatest teguritest tingituna on olnud perioode, mil hind on Eesti reguleeritud hinnast kallim ning ka neid, mil see on odavam," rääkis minister.

Parts rõhutas, et elektri vabaturust rääkides tuleb tähele panna seda, et see ei puuduta võrgutasusid, mis on suuremad kui elektrienergia tariif (näiteks Eesti Energia Kodupakett1 kohaselt moodustab võrgutasud 64,68 endist senti ja energia enda tariif 49,88 senti).

"Nii põhivõrgu kui jaotusvõrgu tasu kooskõlastamine jääb endiselt konkurentsiameti pädevusse, sest erinevalt elektri tootmisest ja müügist ei ole võrguteenuste osas konkurents võimalik. Seetõttu jäävad võrguteenuste hinnad ka edaspidi reguleerituks," märkis Parts.

Rahandusministeeriumi kevadine majandusprognoos pakub elektri hinna tõusuks pärast kaht aastat 15 protsenti. Erinevad spetsialistid ootavad veelgi suuremat tõusu. Riigikogu keskfraktsiooni liige Lembit Kaljuvee pakkus tõusuks läbi võrgutasude tõstmise 30-40 protsenti.