Mai Treial: hambaravi peab olema kõigile kättesaadav

 (30)
Mai Treial: hambaravi peab olema kõigile kättesaadav
Scanpix

Kolmapäeval sotsiaalministeeriumis tutvustatud arstiabiga rahulolu uuringu tulemustest selgub, et hambaarsti juures käib aasta-aastalt järjest vähem inimesi, sest pole raha selle eest tasumiseks. Ehkki hambaarsti juures soovitatakse käia vähemalt kord aastas, näitas uuring, et viie aasta jooksul on hambaarsti juures käijate hulk ligikaudu 15 protsendi võrra vähenenud, kuigi inimeste hambad ei ole kaugeltki terved.

Riigikogu liikme Mai Treiali arvates kujutab see varjatud ohtu inimese tervisele laiemalt ning kaudselt ka meie riigi majandusedule. ”On aeg teha otsustav pööre — hambaravi peab kätte saama esmatasandi tervishoiuteenusena,” ütles ta. ”Sest kuidas muidu tagada inimesele tema esmane õigus — ütleb ju meie põhiseadus, et igal inimesel on õigus tervise kaitsele.”

Rahvaliit on teinud riigikogus mitmel korral ettepaneku taastada varem kehtinud hambaravihüvitis. ”Kui Euroopa Liidu riikides on hambaravi vähemalt osaline kompenseerimine tavaline, siis meie valitsus on neile seaduseelnõudele ka omalt poolt punast tuld näidanud, põhjendades tagasilükkamist ravikindlustuse napi eelarvega,” selgitas Treial.

Kuni 1. jaanuarini 2009 hüvitas haigekassa vähemalt 19aastasele kindlustatud isikule ühe kalendriaasta jooksul hambaravi eest 300 krooni, kuid euro-ootuse kokkuhoius tõmmati sellele kriips peale. ”Riigi ”võidusumma” polnud kuigi suur, kokku hoiti tagasihoidlikud 82 miljonit krooni,” leiab Treial.

Seotud lood:

Kokkuhoiuvõimalust näeb ta hoopis mujal. ”Kui raha on vähe, siis miks ei pea sotsiaalministeerium vajalikuks välja arvutada, kui palju hoiaks haigekassa kokku ravitud hammastega? Ravimata hammastest põhjustatud krooniliste haiguste teke või süvenemine nõuab hiljem kordi suuremaid kulutusi, rääkimata inimlikest vaevustest,” ütles Treial.

Uuringut tutvustanud Andrus Saar esitas sotsiaalministeeriumi pressikonverentsil veenvaid näiteid, et arstiabi kvaliteet hakkab alla käima ning arstiabi kättesaadavus on halvenenud. Kõige suurem mure ongi hambaraviga.