Madis Mikko: Eesti kaitsmist ei saa ju Soome või Venemaa kohal harjutada

 (112)
Madis Mikko: Eesti kaitsmist ei saa ju Soome või Venemaa kohal harjutada
Madis MikkoFoto: Terje Lepp, Eesti Päevaleht

Eesti sõjamuuseumi nõunik Madis Mikko ütles NATO 200 meetri kõrguselt tehtavaid madallende kommenteerides, et lennukimüra võib ju inimesi häirida, kuid Eesti kaitsmist ei saa harjutada teistes riikides.

"Kahtlemata on see mõningal määral häiriv," ütles Mikko Delfile. "Kuid kas poleks imelik, kui need lennukid meie, st Eestimaa kaitsmist näiteks Venemaa või Soome kohal harjutaksid?"

Mikko sõnul pole mujal maailmas sellised lennud igapäevased ja aastaringsed, kuid siiski täiesti tavalised. "Harjutatakse ju selleks, et kriisiolukorras reaalsel maastikul saadud kogemusi tõrgeteta rakendada," ütles Mikko.

NATO lennukid on juba mõnda aega teinud õhuturbeharjutusi Eesti õhuruumi kõrgemas osas (kolmest kilomeetrist kõrgemal). Alates mai algusest kehtivad aga paljudes Eesti maapiirkondades madallennu harjutusalad, kus on pilootidel võimalik harjutada lendamist isegi 200 meetri kõrgusel.

Keskkonnaspetsialistide sõnul võivad NATO hävitajate treeninglennud häirida eelkõige metsloomi, inimesed on aga nii lennuki- kui ka muu müraga harjunud.

Sõjandusekspertide sõnul on madallennud täiesti tavaline treeningharjutus 99 protsendis maailma õhuvägedes ega kätke eneses midagi enneolematut.

Küsitlus #118543