Maaülikooli suurloomakliiniku lehmade kõhus kasvab kolm kloonvasikat

 (1)
Maaülikooli suurloomakliiniku lehmade kõhus kasvab kolm kloonvasikat
Foto: Maaleht

Septembris Eesti Maaülikooli suurloomakliinikus ilmavalgust näinud vasikas oli esimene Eestis kloonitud suurem loom, kes elusalt sündis. Nabaväädipõletikku haigestunud lehmatüdruk läks kümne päeva vanuselt küll taevastele rohumaadele, kuid Tartu teadlased on nüüd kindlad: ühel päeval sünnib vasikas, kes täiskasvanuks saab ja ravipiima andma hakkab.

Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi professor Ülle Jaakma ütleb, et see on esimene kord Eestis, kui elusalt on sündinud hiirest suurem kloonloom. Tema sõnul on varem õnnestunud kloonida vaid hiiri. "Lehmade tiinestumisi on olnud ka varem, klooni elussünd on meil esmakordne," ütleb ta.

Professori sõnul on maailmas päris palju riike, kus on edukalt kloonimisi läbi viidud, kuid kaugeltki mitte igas riigis pole sellega hakkama saadud. "See on väga kallis töö ja raha selle teostamiseks saadakse, kui teadusprojekt on piisavalt põhjendatud. Meie eesmärk ei ole kloon klooni pärast, vaid lehm, kelle piimast saaks insuliini toota," lausub ta.

Loe edasi Õhtulehest!