Lutsepp: peaministri erakonnal ei ole õigust Nord Streamist vaikida

 (16)
Nord Stream
Nord StreamFoto: Dmitry Lovetsky, AP

Vabaerakonna saadikud küsivad majandus- ja taristuministrilt milline on valitsuse seisukoht gaasitoru ehitamise osas. Eesti eelmised valitsused on väljendanud seisukohta, et Gazpromi kavandatav Nord Stream 2 on geopoliitiline projekt, mille majanduslik põhjendatus on küsitav ja mille rajamine on vastuolus Euroopa Liidu energiastrateegiaga, nimetas Vabaerakonna saadik Ain Lutsepp arupärimist üle andes, teatas Vabaerakond.

21. märtsil toimunud gaasikonverentsi järel ei olnud Eesti valitsuse seisukoha tutvustamiseks kättesaadav ei peaminister ega puhkusel olnud majandus- ja taristuminiser. Avalikkusele ütles majandusministeeriumi asekantsler Ando Leppiman nii: "Eesti hinnangul ühe tarnija märkimisväärne turuosa suurendamine Euroopa Liidu gaasiturul vähendab tarneallikate mitmekesisust, suureneb turukontsentratsioon, mis mõjub negatiivselt gaasihindadele ja tänu ühest tarnijast sõltuvuse suurenemisele väheneb Euroopa Liidu energiajulgeolek".

Sellega nõustudes ootavad Vabaerakonna saadikud selgeid seisukohti ka poliitiliselt tasandilt – seda eriti arvestades kahtlusi ja meediatõlgendusi seoses Keskerakonna poliitilise orientatsiooniga.

Vabaerakonna saadikud uurivad majandusministrilt kas ja millal on ta osalenud Euroopa Liidu selle teemalistel ministrite kohtumisel ja muudel foorumitel ning milliseid seisukohti olete väljendanud? Samuti kas ja kuidas on minister juhtinud Euroopa Liidu kolleegide tähelepanu Nord Stream 2 maagaasi transiidile läbi Ukraina ning sellega kaasnevale mõjule Ukraina majandusele ja julgeolekule. Ning millised on Eesti seisukohad seoses Gazpromi taotlusega lõpetada 2012. aastal ettevõtte vastu algatatud juurdlus?