Loomade varjupaik: kas abistamissoov või äri?

 (23)
Loomade varjupaik: kas abistamissoov või äri?
Foto: Ilmar Saabas

MTÜ Pets juht Lara Larsen kõnnib juba uhkemal sammul - ulmelise loomade varjupaiga vundament on valatud, kuid osa loomaarmastajaid peab naist kahtlaseks ja haistab, et tema ettevõtmiste taga on isiklikud ärihuvid.

Kogu kompleksi ehitamiseks läheb Larseni sõnul umbes 20 miljonit ja praegu on tema sõnul sellest rahast olemas vaid väike osa. Ometi on mittetulundusühing saanud juba 2008. aastal siseministeeriumilt 700 000 krooni maksumaksja raha projekti koostamiseks ja ehitustööde ettevalmistamiseks. Siseministeerium väidab, et MTÜ Pets on täitnud lepingulised kohustused täpselt nii, nagu vaja. Ent varjupaiga rajajal pole teist kindlat rahalist katet varjupaiga valmisehitamiseks, kirjutab Äripäev.

MTÜ Pets majandusaasta aruandest selgub, et teist peaaegu sama palju raha, kui on saadud siseministeeriumilt, on laekunud ka annetustest. Ettevõtte koduleheküljel on pangakonto ja telefoninumber, mis kogub abipakkujate raha. Kodulehel on kirjas, et mittetulundusühing tegutseb edukalt juba 2004. aastast saadik. Nende aastate jooksul on Lara aga jõudnud minna konflikti loomakaitsjatega. Endise loomakaitse seltsi juhatuse liikme Helen Roosimägi sõnul ei andnud selts talle nii palju raha, kui Larsen soovis.

Roosimägi sõnul on Larseni jutu ja tegelike plaanide vahel vastuolu. Ta ütles, et kui Larseni varjupaik valmib ettenähtud kujul, ei suuda see linna kodutuid kasse ära mahutada. Pigem nägi Roosimägi Larseni tegevuse taga isiklikke ärihuvisid. Ka MTÜ Loomade Hoiupaik juhataja Rein Nuudi sõnul teavad kõik loomaarmastajad neid komistuskive, mille otsa nad on sattunud Larseniga asju ajades.

Larsen oskab väga hästi öelda, miks konkurent Tallinna Loomade Hoiupaik tema vastu üleliia sõbralik pole. "Nad ei taha sellest (loomade hoiustamise lepingust Tallinnaga -toim) loobuda, sest see on nagu kuldmune munev kana," ütleb Larsen. Eelmise hanke järgi pidi Loomade Hoiupaik majutama 65 koera ja 200 kassi kuus. Iga päeva eest makstakse vastavalt 274 ja 100 krooni. Kasse ja koeri tuleb hoida vähemalt 14 päeva. Kui keegi nende vastu huvi ei tunne, siis loomad hukatakse. Kui õnnestub koer või kass Soome müüa, saadakse veel 100-150 eurot, ja neid müüakse kuus üle lahe peaaegu tosin. "See on muidugi väga kasulik," märgib Larsen. Esimene hanke võit libises käest