Loata jäetud juhid jätavad load endale

 (19)

Eesti teedel võib roolis olla kuni 1200 purjusoleku või muu rikkumise eest juhtimisõiguseta jäetud inimest, kes pole oma juhiluba politseile ega kohtule loovutanud.

"Tegemist on isikutega, kellelt on aastate jooksul erinevate rikkumiste eest karistuseks load ära võetud, kuid kes pole neid vabatahtlikult loovutanud," ütles Eesti Päevalehele autoregistrikeskuse (ARK) asejuhataja Juhan Kaarpalu.

Kaarpalu sõnul on 1200 seaduserikkujast umbes 60 protsenti inimesed, kellelt on juhiluba kohtuotsusega ära võetud. Ülejäänuid on juhiloast ilmajätmisega karistanud liikluspolitsei.

Tallinna liikluspolitsei komissari Villu Vane sõnul kohtlevad nad otsuse eirajaid karmilt. "Kui juhtimisõiguse kaotanu uuesti roolis vahele jääb, siis saab ta alati karmima karistuse," kinnitas Vane. "Igal aastal saadame seetõttu arestikambrisse kümneid inimesi."

Statistikat tegeva ARKi asejuhataja Kaarpalu loodab inimeste aususele. "Loodetavasti ei kuritarvita need inimesed usaldust ega juhi autot edasi," ütles ta.

Kaarpalu hinnangul jääb Eestis kõigist juhiloa andmata jätnud seaduserikkujaist politseile uuesti autoroolis vahele kuni üks protsent. "Eestis on nende lubadega sõita raskem, sest politseil on alati võimalus kohapeal kontrollida, kas load on kehtivad," põhjendas Kaarpalu vahelejääjate vähesust.

"Probleem on selles, et nende lubadega saab segamatult sõita välismaal, kus võõrriigi politseil puudub igasugune võimalus saada infot, kas luba kehtib või mitte," ütles asejuhataja.

Komissar Vane sõnul ei ole seaduseeirajad pealinna liikluses suureks ohuks, sest üritavad tavaliselt liikluseeskirja mitte rikkuda. "Olukordi, kus sellised inimesed autoavariisse satuvad, juhtub väga harva," ütles Vane. "Väga tõsiste tagajärgedega õnnetusi õnneks ei meenugi."

Nädal tagasi jäi kuritegu matkinud Tallinna liikluspolitseile vahele päästeameti sidespetsialist Urmas Lääne, kelle kohus oli purjuspäi autojuhtimise pärast kolmeks aastaks juhiloata jätnud mullu 20. juulil. Kuigi Läänet on kohtuotsuse täitmata jätmise eest karistatud, ei loovutanud mees juhiluba ja jätkas sõitmist.

Karistusest pääsemiseks pakkus Lääne liikluspolitseinikule tuhat krooni altkäemaksu, mistõttu kaitsepolitsei päästeametniku vahistas. Läänele esitati lisaks altkäemaksu andmisele uus süüdistus kohtuotsuse mittetäitmises. Mees võeti kohtu loal kuni 15. juunini vahi alla.

Kuigi politsei võib kohtuotsuse mittetäitmise kohta algatada uue kriminaalasja, pole Tallinna linnakohus saanud seni arutamiseks ainsatki sellesisulist süüasja. "Ju see teema pole siiani nii aktuaalne olnud," ütles linnakohtu esinaine Helve Särgava.