Linnatranspordi juht partei sokutatud töötajatest ehk "tiksujatest": ma ei pea midagi selgitama!

 (109)
Täiendatud!
Linnatranspordi juht partei sokutatud töötajatest ehk "tiksujatest": ma ei pea midagi selgitama!
Foto: Andres Putting

Tallinna Linnatranspordi AS-i juhatuse esimees Enno Tamm ütles Delfile, et ta ei mäleta enam, mida ta 2011. aastal Keskerakonna peasekretärile Priit Toobalile ütles, kui viimane soovis erakonna heaks nuhkinud Ivor Onksionit Tamme juurde tööle panna.

Eesti Päevaleht kirjutas täna, et kohtus avaldatud materjalid näitavad, kui aktiivselt otsiti sotside taga nuhkinud Onksionile tööd. Tööotsingute käigus helistas Keskerakonna peasekretär Priit Toobal 2011. aasta sügisel ka Tallinna Linnatranspordi AS-i juhatuse esimehele Enno Tammele. Tamm ja Toobal aga ei teadnud, et kaitsepolitsei kuulas juba mõnda aega Toobali telefoni pealt.

„Selliseid kohti ei ole paraku enam ühtegi,” teatas Tamm Toobali küsimise peale. „Mul on juba kolm tiksujat ja fond miinuses.” Toobal möönis vastu, et tõepoolest, bussijuhti Onksionist ei saaks, kuid küsis, kas tal mõnda PR-nõuniku kohta oleks võimalik anda. „Mugavustöökohta pole,” vastas Tamm.

Kuna Tamme ja Toobali omavaheline vestlus viitab selgelt asjaolule, et Keskerakonnal on tavaks panna inimesi avalikele ametikohtadele mitte pädevuse, vaid teenete järgi, siis otsustas Delfi selle kohta Enno Tammelt aru pärida. Nii saigi Tammele saadetud meilile rida küsimusi, mis puudutasid võimalike "tiksujate" ehk erakonnale tehtud teenete või meeldivuse järgi ametisse pandud inimeste tegevust (nende arvu, töötasu, nend teeneid erakonnale jne.). Delfi päringu peale helistas ilmselgelt ärritunud häälega Tamm toimetusse ja pärast mõningast vestlust teatas, et ta ei kavatse midagi kommenteerida ning viskas telefonitoru hargile.

Seotud lood:

Tasub meeles pidada, et Enno Tamme puhul on tegemist kõrge linnaametnikuga, mistõttu on ta kohustatud avalike ametikohtadega seotud küsimustele vastama. Seeõttu edastas Delfi Tammele uue meili, milles palus ametnikul veelkord kommentaari andmist kaaluda. Selle meili peale helistas Tamm toimetusse ning edasi arenes alljärgnev vestlus Tamme ning ajakirjaniku vahel järgmiselt:

"Mida ma Toobalile sisuliselt vastasin, seda loete te täna juba Päevalehest. Mida ma sinna ette ütlesin, et mitte leida võimalust seda töökohta pakkuda, kes seda kurat enam mäletab!? Ma ei soovinud seda inimest tööle võtta. Ma võisin sinna ette mida iganes ütelda, ma ei mäleta seda ka enam. Seetõttu ei saa ma seda ka kuidagi seda kommenteerida, pagan võtaks," ütles Tamm telefoniintervjuus Delfile.

Kas see on Teie praegune selgitus? Ametlikult? 

(Ärritunult) Ma ei pea üldse mitte midagi, kurat, selgitama selles osas! Ei ole selgitus! See pole mitte midagi! Lolliks võib minna noh! Kust mina mäletan, mida ma aasta tagasi ütlesin. Minupärast valetasin, kui Teile sobib.

Olge natuke rahulikum palun, ega ei pea selle pärast ärrituma. Saame ju rahulikult ka räägitud.

Ma ei ole ju kurat kohtus ja ma pean siin süüdistavana kohtus hakkama (kogeleb - toim.)... ma ei selgita mitte midagi, mitte kellelegi! 

Te olete linnaametnik ja peate selgitama oma tööga seotud tegemisi.

Olen küll, aga ma ei saa kommenteerida, kurat, Toobali tegemisi. Ma ütlesin, et ei võta seda inimest tööle ja ei võtnud. Punkt. Ja midagi rohkem ma ei kommenteeri. 

Kas ma siis nii kirjutangi, et te ei võtnud ja...?

Minu pärast tehke, mis tahate! Kohtusse ma lähen igal juhul, kui see ilmub. Kaitsepolitsei on vabandanud minu ees, kirjalikult. 

Selge, aitäh teile.

Palun.

Märkuseks: Kaitsepolitsei büroo juht Andres Kahar lükkas Delfile antud kommentaaris kategooriliselt ümber Tamme väited ebaseaduslikust jälgimisest. Siiski tuleb märkida, et Delfi sai neljapäeval enda valdusesse kirja, milles kapo teavitab Tamme tema eraelu puutumatuse riivamisest. Tammele 2012. aasta suvel saadetud kirjas teatab kapo, et kuulas pealt Toobali telefoni ja sellega seoses ka kõnelusi Tammega. Selline teavituskiri saadetakse aga seaduse kohaselt kõigile, kelle õigusi on pealtkuulamise käigus rikutud ja see on tavaline praktika.

Samuti ei muuda see fakti, et selline kõne toimus ja eelpool kirjeldatud jutuajamine Toobali ja Tamme vahel aset leidis. Seda ei eitanud ka Tamm.  

Tammele sai saadetud ka veel üks e-mail, kus talle selgitati kohustust avalikkusele munitsipaalasutuse tegevusest aru anda ning soovitati mõelda konstruktiivsema kommentaari andmist enne kolmapäeva õhtut kella 16. Vastust sellele e-kirjale nimetatud ajaks ei laekunud.