Liitlasvägede eriväelased harjutasid Balti riikides koostööd

 (5)
Ühendriikide sõjaväelased saabusid Ämarisse
Ühendriikide sõjaväelased saabusid ÄmarisseFoto: Ilmar Saabas

Eile lõppes Leedus eriüksuste õppus Flaming Sword, millel harjutasid koostööd kaheksa liitlas- ja partnerriigi eriväelased.

Ameerika Ühendriikide Euroopa erioperatsioonide väejuhatuse ülem kindralmajor Gregroy Lengyel ütles, et õppuse korraldus ja sellel osalenud üksused avaldasid talle suurt muljet. Kindralmajor Lengyel lisas, et see õppus ei võimaldanud ainult tihendada koostööd mitme riigi eriväelaste vahel, vaid kaasas endasse ka tsiviilstruktuurid ja kohalikud omavalitsused, et tugevdada kolme Balti riigi julgeolekut, teatas kaitseväe peastaap.

Õppuse ajal harjutasid mitme riigi eriväelased nii Eestis, Lätis kui ka Leedus. Eestis eelmisel nädalal lõppenud erioperatsioonide väejuhatuse õppus Dagger oli tihedalt seotud õppuega Flaming Sword, millel harjutasid eriväelased tavatu sõja pidamist nii maal kui merel rahvusvahelise kriisi tingimustes.

Esimene õppus Flaming Sword peeti Leedus kolm aastat tagasi, kuid seekordne õppus oli suurem nii oma mahult kui territooriumilt, kaasates kokku kaheksa riigi eriväelasi ning teisi üksuseid Leedu kaitseväest ja ka tsiviilstruktuure.

Koos Eesti eriväelastega osalesid õppusel eriüksuslased Leedust, Lätist, Poolast, Ameerika Ühendriikidest, Norrast ja Rootsist.

Eesti erioperatsioonide väejuhatusel on oluline osa Eesti iseseisvas kaitsevõimes ja selle peamine ülesanne Eesti riigikaitses on arendada tavatu sõjapidamise võimet. Lisaks kuuluvad üksuse ülesannete hulka eriluure- ja seire, sõjaline toetus ning otsene rünnak.

Kaitseväe erioperatsioonide grupp loodi 2009. aastal. 2. oktoobril 2012 sõlmisid Eesti ja Ameerika Ühendriigid koostöömemorandumi Eesti eriüksuse saatmise kohta NATO operatsioonile Afganistani. 2012. aasta lõpus kinnitas Vabariigi Valitsus seadusemuudatuse, millega loodi kaitseväe erioperatsioonide üksus.

Erioperatsioonide üksus teeb aktiivselt koostööd lisaks Ameerika Ühendriikidele Saksamaa, Poola ja Balti riikide eriüksustega.