Ligi: enne oli pool haridust tasuline, nüüd on pool haridust tasuta

 (84)
Jürgen Ligi
Jürgen LigiFoto: Ilmar Saabas

Rahandusminister Jürgen Ligi oli kahe nädala eest ERRi saates Kahekõne väga kriitiline IRLi väljapakutud tasuta kõrghariduse idee suhtes. Vastates saatejuhi küsimusele, kas tasuta haridus on mõistlik, vastas ta järgnevalt. „Ei ole mõistlik ja õnneks nii ei läinud. Enne oli pool haridust tasuline, nüüd on pool haridust tasuta. Seal sees toimub mõningane nihe.“

Täna võttis riigikogu vastu tasuta kõrghariduse sätestava seadustepaketi. Seda kommenteerides Ligi oma kahe nädala taguseid sõnu tagasi ei võtnud, ent ta oli seda kommenteerides rahul, et valimisloosunglikkuse asemel ollakse liikunud sisukuse poole.  „See nihe tähendab survet ülikooli tähtaegseks lõpetamiseks, millel on nii distsiplineeriv kui säästev külg,“ selgitas Ligi.

„Üliõpilasesindustele on mul seejuures väga positiivne ja sõbralik sõnum: õnneks ei ole tudeng ühiskonna nõrgim lüli, teda ootab hoopis kõrgem tööhõive, huvitavam amet ja kõrgem palk. Tänane tudeng on ka tulevane suurem maksumaksja, keda huvitab teistest rohkemgi riigi toimimise tõhusus,“ märkis Ligi.

„Seega läheb see tunne, et esindatakse nõrku ja peaküsimus on õppetoetuste suurus, juba paari aasta pärast üle. Selle asemel tajutakse, et rohkem tulnuks muretseda õppetöö sisu pärast,“ lõpetas Ligi.