Leo Kunnas: kaitseväe juhataja koht kadumas

 (51)
Leo Kunnas
Postimees/Scanpix

Sellest nädalast reservi läinud kolonelleitnant Leo Kunnase sõnul võib presidendi poolt algatatud põhiseadusmuudatus viia kaitseväe juhataja ametikoha kaotamiseni.

“Kui kaitseväe juhataja võetakse välja põhiseadusest, siis edaspidi on tema ametikoha kaotamine võimalik lihtseadusega ehk siis 51 poolthäälega,” ütles endine kaitsejõudude peastaabi operatiivosakonna ülem Kunnas “Aktuaalsele kaamerale”, vahendab ETV24.

Kunnase hinnangul poleks kaitseväe juhi ametikoha kadumine iseenesest probleem — seda on teinud ka mõned teised riigid –, kui jätta välja Eesti spetsiifilised olud.

“Meil on ministeeriumi tippametnikud heal juhul varastes 30-ndates aastates inimesed, kellel minu hinnangul ei ole piisavalt sotsiaalset ega erialast kompetentsi. Nad ei saa aru esmase iseseisva kaitsevõime tähtsusest,” rääkis Kunnas.

President Toomas Hendrik Ilves esitas 15. mail riigikogule põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu, mille peamiseks eesmärgiks nimetas vajadust korrastada riigikaitse juhtimist ja tugevdada tsiviilkontrolli armee üle.

Ilves rõhutas ka täna Roostal kõrgemaid riigikaitsekursuseid avades, et põhiseaduse muutmine ja kaitseväe juhtimise allutamine valitsusele on hädavajalik samm.