Lehmad jäid äikese pärast lüpsmata

 (26)
Lehm
AFP/Scanpix

Kadrina valla Hõbeda külas jäi teisipäeval mitme talu lehmadel üks lüpsikord vahele, sest äikeseraju viis rivist mitu alajaama ja tekitas üleujutusi.

Talupidaja Maie Lilleoja ütles Virumaa Teatajale, et tema sai oma kuus lehma lüpstud alles kolmapäeva lõunaks, ehkki muidu on lüpsiaeg õhtul kell kaheksa. “Helistasin riketesse, sealt öeldi, et saage aru, on loodusõnnetus,” rääkis ta. „Mina saan aru küll, aga lehmad ei saa.”

Lilleoja hoolealused on masinlüpsiga harjunud ning käsitsi lüpsta oleks mõeldamatu.

Samas külas talu pidava Ulvi Kase kaheksa lehma pidid lüpsiaega ootama viis tundi üle harjunud aja. “Ega see ootamine udara tervisele hästi mõju, võib tekkida udarapõletik,” ütles Kask. “Lüpsmine nõuab ikka kindlat aega, loom läheb stressi, nad kisasid ja karjusid seal karjamaamulgus, tahtsid oma kindlal ajal lauta masina peale tulla, aga mis ma teen, kui voolu pole.”

Ka Ulvi Kask helistas riketesse. “Nemad ütlesid, et hindavad kahjusid, alles seejärel vaatavad,” pani Kask vastust imeks.

Osaühingu Jaotusvõrk Rakvere juhtimiskeskuse juhataja Andrus Retsold sõnas, et teisipäeval oli Lääne-Virumaal äikese tõttu rivist väljas üle saja trafopunkti. “Vahepeal sai neid parandada, ja siis tuli uus äikeselaine.”

Kolmapäeva pärastlõunaks olid Lääne-Viru elektrimehed saanud pinge taas sisse 20-30 trafopunktil.