Lauri Läänemets: uute radarite rahastamisse tuleks kaasata erakapital

 (26)
Lauri Läänemets
Lauri LäänemetsFoto: Tiit Blaat

Riigikogu taastuvenergia toetusrühma esimehe Lauri Läänemetsa (SDE) hinnangul tasub kaaluda võimalust, kus osa radarite ehituse hinnast maksaksid kinni tuuleparkide arendajad.

Läänemetsa sõnul on Ida-Virumaa põhjapoolne osa ja Läänemaa on väga soodsad piirkonnad tuuleparkide rajamiseks ning seega tuleks otsida ühisosa riigikaitseliste vajaduste, eraettevõtjate ärihuvide ja kohaliku kogukonna huvide vahel.

"Kui riigil pole vahendeid täiendavate radarite paigaldamiseks, siis tuleb kaaluda erakapitali kaasamise varianti," ütles Läänemets ning lisas, et kuna eraettevõtjad on huvitatud tuuleparkide rajamisest, siis võiks nende kanda jääda osa uute radarite maksumusest, mis nö vabastaks lähikonnas olevad alad parkide ehitamiseks.

Tuuleparkide rajamine peab Läänemetsa sõnul andma kohalikele kogukondadele võimaluse saada piirkonna arenguks lisavahendeid. Takistused nende rajamiselt peab aga kõrvaldama riik, lisas ta.

"Eesti kliimaambitsioonidest peaksid eelkõige võitma just maa-asulate elanikud," sõnas Läänemets. "Kui ettevõtjad soovivad tuulikuid rajada, siis saab seda teha vaid koostöös kohaliku kogukonnaga."