DELFI - Värsked uudised Eestist ja välismaalt

Lasse Lehis: vanaduspension peaks olema terves ulatuses maksuvaba

 (23)
raha
Foto: Taavi Arus

Maksumaksjate liidu esimees Lasse Lehis leiab, et kõige mõistlikum oleks hoida jätkuvalt olukorda, kus tavaline vanaduspension oleks terves ulatuses maksuvaba.

"Kuna üldist maksuvaba tulu määra ei hakata ilmselt enne 2016. aastat tõstma, siis tuleks tõesti mõelda selle peale, et juba sel aastal tõsta pensioni maksuvaba osa selliselt, et kaks maksuvaba osa kokku ületaksid enamiku Eesti pensionäride igakuist pensionisummat," ütles Lehis Delfile.

Täna on keskkmine vanaduspenision 318 eurot. Prognoositav keskmine vanaduspension on 1. aprillist 335 eurot, tulumaksuvaba on mittetöötavatel eakatel hetkel 336 eurot.

Lehise sõnul ei ole siiski mõtet täielikult pensionide maksustamisest loobuda, sest meil on ka pensionäre, kes võivad saada Eesti keskmisest mitmeid kordi suuremat pensioni. Ta tõi näiteks endiste kõrgete riigiametnike eripensionid, aga ka välismaalt saadud pensionid. Lehise hinnangul ei ole nende jaoks tulumaksu maksmine ületamatu probleem.

Riik liigutab raha edasi-tagasi

Pensionide maksustamise kõige üldisema põhjusena nimetas Lehis seda, et pensionikindlustuse sissemaksed on tulumaksuvabad või tulust mahaarvatavad.

"Teisest küljest ei ole pensionide maksustamine otstarbekas, sest riik sisuliselt liigutab oma raha edasi-tagasi ja ei ole ka sügavat mõtet vanainimesi bürokraatiaga koormata," ütles Lehis.

Seotud lood:

Lehis tõi võrdluseks, et välisriikide praktika pensionide maksustamisel on väga erinev, sest juba pensionisüsteemid ise võivad ka ühe riigi sees päris ulatuslikult varieeruda.

"Seega ei saa otseselt mingit välismaist eeskuju Eestile soovitada," tõdes ta. "Kaks põhilist asja, millega tuleks Eestis pensionide maksustamisel või mittemaksustamisel arvestada, oleks esiteks meie pensionäride madal elatustase ja teiseks maksude arvestamise ja deklareerimise lihtsus."

Praegu kehtiv seadus

Lehis kordas kokkuvõtlikult üle, et milline on praegune kord. "Kui pension on inimese ainus sissetulek, siis maksustatakse tulumaksuga 336 eurot ületav osa pensionist, aga sotsiaalkindlustusametile peab olema esitatud avaldus maksuvaba tulu rakendamiseks," meenutas Lehis.

"Kui pensionär saab ka muud tulu ja on esitanud maksuvaba tulu rakendamise avaldusele näiteks tööandjale, siis maksustatakse pension juba 192 eurot ületavalt osalt," selgitas Lehis reeglit, mis puudutab kõiki riikliku pensioni liike - vanaduspensioni, töövõimetuspensioni, toitjakaotuspensioni, eripensioneid, pensionilisasid ja samuti kohustusliku kogumispensioni väljamakseid ning enamikul juhtudel ka välismaalt saadud pensione.

Eraldi reeglid kehtivad Lehise sõnul vabatahtliku kogumispensioni kohta, need võivad sõltuvalt lepingu tingimustest olla kas maksuvabad, 10 või 21 protsendi määras maksustatavad.

Kümmekond aastat tagasi olid pensionid maksuvabad

Kuni 2002. aastani olid Eestis kõik riiklikud pensionid maksuvabad. Paar korda küll üritati tulumaksuseadusesse sisse tuua erandit, mis oleks maksustanud eripensionid, aga need ettepanekud kukkusid riigikogus läbi, meenutas Lehis.

Kohustusliku kogumispensioni rakendamisel 2002. aastal muudeti tulumaksuseadust ning kehtestati riikliku pensioni ja kohustusliku kogumispensioni kogusummale maksuvaba tuluosa kolmekordses üldise maksuvaba tulu määras, millele lisandus ka tavaline maksuvaba tulu. Kokku oli pension seega maksuvaba neljakordse maksuvaba tulu määras.

"Põhimõtteliselt andis see muudatus sama tulemuse, mis varasemad katsed – maksustama hakati eripensione, sest tavaline vanaduspension jäi maksuvabast piirist tublisti allapoole," selgitas Lehis.

2004. aastal muudeti tulumaksuseadust uuesti ja fikseeriti pensioni maksuvaba osa kindla summana 36 000 krooni aastas ehk 3000 krooni kuus, mis praegu on 192 eurot kuus, millele jällegi lisandus üldine maksuvaba tulu.

Lehise sõnul tähendas see muudatus, et maksuvaba tulu määra kasv ei kasvatanud pensioni maksuvaba osa enam sellises tempos nagu varem.

Palju segadust maksuvaba tuluga

Kuna 2007. aasta aprillis toimunud pensionitõusu tulemusena ületas keskmise vanaduspensioni määr 3000 krooni kuus, pidid pensionisaajad hakkama esitama avaldusi üldise maksuvaba tulu rakendamiseks.

Lehis meenutas, et sellest tekkis palju segadust, sest pensioni maksuvaba tuluosa rakendamiseks ei ole mingit avaldust vaja.

2011. aastal selgus, et päris suur hulk pensionäre ei olnud seda võimalust õigel ajal kasutanud ja pidid tuludeklaratsioone tagantjärgi esitama.

"Probleemid tekkisid eelkõige sellest, et kui pensionär jätkas töötamist, siis kasutas maksuvaba tulu määra tema tööandja ning pensionilt peeti tulumaksu kinni, pärast töölt lahkumist oleks ta järelikult pidanud esitama maksuvaba tulu rakendamise avalduse sotsiaalkindlustusametile, aga see pisike asi ei olnud tal enam meeles," sõnastas Lehis paljude probleemi.

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.