Lang: aeg oleks üle saada Tsaari-Venemaa aegsest Eesti jaotamisest

 (98)
Lang: aeg oleks üle saada Tsaari-Venemaa aegsest Eesti jaotamisest
Rein LangIngmar Muusikus / Eesti Ekspress

Oleks aeg üle saada Tsaari-Venemaa aegsest Eesti jaotamisest Eestimaaks ja Põhja-Liivimaaks, kus mõlemal peavad olema oma institutsioonid ja sümbolid, sõnas kultuuriminister Rein Lang kommenteerides otsust muuta Tartu Kunstimuuseum Eesti Kunstimuuseumi filiaaliks.

"Nii nagu tallinlased võtavad rahulikult Tartu ülikooli asutusi Tallinnas, võiks tartlased võtta rahulikult Eesti Kunstimuuseumi filiaali Tartus," märkis Lang ajalehele Sirp.

Langi sõnul on Tartu Kunstimuuseumi liitmisel Eesti Kunstimuuseumiga puhul tegemist haldusala korrastamisega, mida on plaanitud aastaid. "Leian, et 1,3 miljoni elanikuga riik alla 600 000 maksumaksjaga suudab maailmatasemel üleval pidada ühe riikliku kunstimuuseumi," nentis Lang.

"Jutud Tartu kunstielu hävimisest, kui seal ei ole omaette riigiasutust riikliku muuseumi näol, on minu meelest kummalised. Meie eesmärk on just muuta Tartu kogud inimestele senisest palju kättesaadavamaks, edendada koostöös Tartu ülikooliga Tartus kunstiteadust ja näitusetegevust ning saavutada Eesti Kunstimuuseumi juhtimisel Tartu inimestele nii muuseumi kogude kui välisnäituste kättesaadavaks tegemine nende kodulinnas," sõnas Lang.

"Paraku on tõsiasi see, et mõned tänase Tartu Kunstimuuseumi töötajad kaotavad töökoha, sest mitte kõigile ei tee Eesti Kunstimuuseum ja Tartu ülikool ettepanekut asuda nende teenistusse. Sealt tulebki otsida põhjust, miks kirjutatakse südantlõhestavaid kirju ja pöördumisi ning süüdistatakse valitsust seitsmes surmapatus. "