Läheb külmaks! Soomes oodatakse nädala lõpus tihket lumesadu, Eestis sajab lörtsi

 (24)
Ilm. 26.10.2017
Foto: Karin Kaljuläte

Soome ilmaennustajad usuvad, et nädalavahetusel võib maha sadada oma 10-15 sentimeetrit lund, kirjutas Ilta-Sanomat.

Nädala keskel on veel paar soojemat päeva, ent nädala lõpu poole läheb külmaks ja lund hakkab sadama. Lund on oodata ennekõike Soome keskosas ja lõunas, rannikul sajab lörtsi või vihma. Sadu arvatakse olevat lausa nii tugev, et mõnel väiksemal maanteel võib sõitmine oluliselt raskendatud olla. Siiski ei usu põhjanaabrite meteoroloogid, et lumi lausa maha võiks jääda, õhutemperatuurid püsivad plusspoolel, ainult Lapimaal on oodata külmakraade.

Eestiski nädalavahetusel oodata üsna kehvakest ilma, sajab lörtsi ja vihma, õhutemperatuur langeb mõnel lähimal ööl isegi alla nulli.
Homme öösel on Eesti kohal korraks kõrgrõhuhari. Samal ajal süveneb Lõuna-Skandinaavias juba uus osatsüklon, mis liigub päeval Lääne-Eesti kohale. Öö on valdavalt sajuta, kuid hommikuks jõuab saatele sajuala, mis päeval laieneb üle maa. Sajab vihma, kohati võib sekka tulla ka lörtsi. Öösel puhub mõõdukas läänekaare tuul, päeval pöördub tuul lõunasse ja kagusse ning tugevneb 6-12, rannikul puhanguti 17 m/s, Liivi lahe piirkonnas 10-15, puhanguti 20 m/s, Lääne-Eesti saartel pöördub õhtuks loodesse. Õhutemperatuur öösel 0..+5, rannikul kuni 8, päeval 5..9°C.

Kolmapäeval liigub see tsüklon Läänemerelt üle Baltimade kagusse ja siis itta. Sajab vihma, kohati lörtsi. Tuul pöördub koos tsükloni liikumisega kagust üle põhja loodesse ja on enamasti tugev, rannikualadel tormine, puhangud ulatuvad ajuti 18-22 m/s. Õhutemperatuur öösel 0..+7, päeval +4..+8°C.

Neljapäeval (25.10.) oleme madalrõhuala lääneservas. Öösel sajab kohati, päeval mitmel pool vihma ja sekka võib tulla ka lörtsi. Põhja- ja loodetuul tasapisi nõrgeneb. Õhutemperatuur öösel -2..+3, rannikul kuni +7, päeval 4..8°C.

Reedeks (26.10.) kaugeneb madalrõhkkond Loode-Venemaale, kuid selle väheaktiivne lohk ulatub üle Läänemere ja Lõuna-Skandinaavia, kus areneb päeval uus osatsüklon. Vihmavõimalus on kohatine ja tuul tasane. Õhutemperatuur öösel -3..+2, saartel kuni +7, päeval 4..9°C.
Laupäeva (27.10.) ööseks jõuab see osatsüklon Läänemerele ja tänastel andmetel liigub päeval üle Eesti itta. Öösel sajab saartel vihma, edasi levib sadu mandrile. Kesk-Eestis algab sadu lörtsina ja läheb siis üle vihmaks. Ennelõunal sajab Kirde-Eestis lörtsi ja vihma, mujal peamiselt vihma, keskpäevast sajuvõimalus edela poolt alates väheneb. Öösel tugevneb ida- ja kagutuul, päeval pöördub edelasse, saartel õhtul loodesse ja põhja, rannikul ajuti puhanguti 15-18 m/s. Õhutemperatuur öösel -2 kraadist Kirde-Eestis kuni +8 kraadini saartel, päeval tõuseb 6..10°C-ni.

Pühapäeva (28.10.) ööseks tsüklon lääneservas sajab vihma ja lörtsi. Õhtuks laieneb Skandinaaviast kõrgrõhuhari ja sajuvõimalus väheneb. Tuul pöördub edelast põhja ja on rannikul väga tugev. Õhutemperatuur öösel 0..+6, päeval +2..+5°C.

Esmaspäeval (29.10.) külma õhumassiga kõrgrõhuala Skandinaavia kohal tugevneb ja laieneb ida poole. Eesti jääb selle kaguserva. Kohati, peamiselt rannikualadel, sajab lund, lörtsi ja vihma. Puhub mõõdukas põhja ja kirdetuul. Õhutemperatuur öösel -3..+2, saartel kuni +4°, päeval +1..+5°C.