Kirjutasin sel nädalal Venemaa sõjaliste võimekuse suurendamisest Balti riikide läheduses. Kuidas hindaksite teie Venemaa sõjalisi arenguid Balti riikide ümbruses?
Oleme sel teemal lokku löönud juba terve aasta, mitte ainult siin, aga NATO tasandil ka. Meile on arusaamatu, miks nad seda teevad, sest minu arusaama järgi on Balti regioon olnud 20 aastat kõige rahumeelsem nii Euroopas kui kogu maailmas. Selles artiklis oli enamvähem, mis tegelikult toimub. Muidugi tekitab see mingil määral ärevust mitte ainult meil, vaid ka NATOs, sest NATO tervikuna kannab meie eest vastutust. See sunnib ka meid pingutama, et meil oleks mingi esmane enesekaitsevõime, et ei oleks lambakari mõne juhtoina juhtimisel, nagu 1939. aasta septembris, kus tõsteti käekesed üles ja anti alla, aga ohvrite arv oli protsentuaalselt palju suurem neist, kes hakkasid vastu.
Probleem on olemas, aga kui suur see ikka on? Kas ja kui väga peaks mures olema keskmine inimene?
Arvan, et sõjaliseks see ei lähe. Küüniliselt on öeldud, et aastani 2014. vaevalt, et Moskva režiim mingeid argessiivseid ettevõtmisi alustab, sest tulemas on olümpiamängud. Nad näevad praegu ka Ukrainas, mida lääneriikide juhid boikoteerivad endise peaministriga [Julia Tõmošenko] toimuva tõttu. See ei tähenda veel sõda, aga ettevalmistused ise on ärevusttekitavad, eriti sellistele väikeriikidele nagu meie.
Mida on Eesti seoses nende arengutega teinud?
Kui need arengud algasid, võis see olla tõukekohaks, kus algas NATO kaitseplaneerimine meie suhtes.
Mida peaks Eesti nüüd tegema?
Peaks vähem vinguma ja rohkem tegelema oma riigikaitsega tervikuna, mitte ainult sõjalise kaitsega. Meil on alaväärsuskompleks nii suur, vahel on Delfi kommentaare lugedes tunne, et seal on kõigil kogu aeg püksid märjad. Asja tuleb rahulikult võtta, pole vaja paanitseda või ülemeremõtteid mõlgutada.
Kas Eesti senine käitumine on olnud mõistlik või võiks midagi teisiti teha?
Naabritega saab ju alati suhteid parandada. Selles liinis paistab, et midagi liigub. See on ju kahepoolne protsess. Üks pool võib pingutada, aga kui teine pool ei taha, ei tule asjast midagi välja.