Künnisealustele parteidele terendab rahasüst

 (11)
Rohelised nõuavad riigikohtu kaudu valimiskomisjonilt Krossi eest makstud kautsjoni tagasi.
Foto: Siim Lõvi

Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas täna esimesele lugemisele saata erakonnaseaduse muutmise eelnõu, mis sisaldab ka mitmeid Rahvakogu ettepanekuid ja näeb ette parlamendiväliste erakondade rahastamise suurendamist.

"Ühel või teisel kujul saavad kõik Rahvakogu ettepanekud realiseeritud," vahendas ERRi uudisteportaal põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste sõnu raadiouudistele

Erakonnaseaduse muutmisega suurendatakse parlamendist välja jäänud erakondade rahastamist ja vähendatakse valimiskautsjonit poole võrra, ka muudetakse läbipaistvamaks erakondade aruandlus,

"Parlamendist välja jäänud erakonnad, kellel on toetus olemas, kuigi nad valimiskünnist ei ületanud, nende rahastamine suureneb oluliselt," tõi põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste ühe näite seaduses sisalduvatest uuendustest.

Samuti vähendatakse poole võrra valimiskautsjonite suurust. "Oli ka ettepanek asendada kautsjon mingi arvu toetusallkirjadega, aga nende allkirjade kogumine ja kontrollimine oleks toonud kaasa väga tarbetu halduskoormuse ja seetõttu leidsime, et on mõistlik kautsjon allapoole tõmmata," jätkas Maruste.