Kuidas jõudis koroonaviirus Lihula Südamekodu elanikeni? Seda ei tea veel keegi

 (53)
Koroonaviiruse test
Koroonaviiruse testDmitri Kotjuh

Täna teatas terviseamet, et viimase ööpäeva jooksul kinnitati kaheksa Lihula Südamekodu elaniku positiivset koroonatesti. Pole selge, kes nakkuse hooldekodusse tõi.

Lääneranna vallavalitsuse avalike suhete spetsialist Kristina Kukk selgitas, et 8. aprillil toimus hooldekodus laustestimine. Kõik proovid, nii töötajate kui elanike omad, osutusid negatiivseteks.

"Hooldekodu jätkas oma senist tegevust tavapärases rütmis, järgides terviseameti poolt edastatud nõudeid. 8. mail otsustas Lihula hooldekodu juhataja end kerge nohu tõttu testida," kirjeldas Kukk. Palavikku ega köha Lihula hooldekodu juhatajal Vanda Birnbaumil polnud. Oma töö tõttu pidas ta targemaks siiski testimine ette võtta.

"Järgmisel hommikul saabus positiivne vastus ning hooldekodu juhataja jäi kaheks nädalaks karantiini. Koostöös terviseametiga selgitati kohe välja inimesed, kes juhatajaga kõige enam kokku puutusid ning 10. mail tehti neile testid ning need osutusid negatiivseteks. Ka kordustestid olid töötajatel negatiivsed," rääkis Kukk.

13. mail viidi Lihula hooldekodus taas läbi laustestimise ja järgmisel hommikul said positiivse vastuse kolm ühes majas elanud prouat, kes kohe teistest isoleeriti ühe töötajaga eraldi majja.

"Maja, kus nakatumine aset leidis, on teistest osakondadest eraldi ja mingit kokkupuudet teiste klientide ja töötajatega ei ole. Ettevaatusabinõuna pandi ka niinimetatud naistemaja karantiini, seega väita, et haigeid isoleeriti kehvasti, ei saa," sõnas Kukk. Eilsete testide põhjal pole ükski töötaja peale juhataja rohkem koroonasse nakatunud.

Seotud lood:

Üheksa haigusnähtudega hooldekodu elanikku viiakse Pärnu haiglasse. Ülejäänud koroonaviirusega haiged, kellel haigussümptomid puuduvad, on endiselt isoleeritud päevakeskuses.

Lihula südamekodus on 87 hoolealust ja 46 töötajat.

Lihula hooldekodu juhataja Birnbaum ei soovinud juhtunut kommenteerida.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!
Küsitlus #118543