Kosmosevõidujooks Eesti ja Läti vahel: kes lähetab satelliidi esimesena?

 (5)
Kosmosevõidujooks Eesti ja Läti vahel: kes lähetab satelliidi esimesena?
AFP/Scanpix

Siiani pole selge, kas kosmosesse jõuab esimesena Venemaa kosmoseagentuuri abil lätlaste satelliit Venta-1 või Euroopa Kosmoseagentuuri kanderaketiga Eesti tudengite looming ESTCube-1, mille lendu kosmoseavarusse on kord juba edasi lükatud.

Mullu septembris kirjutas Õhtuleht, et meie lõunanaabrid läkitavad kohe-kohe taevaavarustesse oma esimese satelliidi Venta-1. Aasta hiljem on lätlaste tehiskaaslane ikka veel üles lennutamata ja neile transporditeenust pakkuva Venemaa kosmoseagentuuri Roskosmos plaanides pole tänavu enam lätlaste loomingut ilmaruumi saata. Kuid ja päevi täpsustamata saavad lätlased Roskosmose kava kohaselt kanderaketiga Soyuz-2-1b Fregat-M arvestada alles järgmisel aastal.

Läti eelarvesse olla hiljuti lisatud 50 000 latti (72 000 eurot), et kaasrahastada Venta-1 kosmosesse saatmist. Venta-1 katsetab laevade identifitseerimissüsteemi AIS edasiarendust satelliitidele. Järgmise aasta aprillis starti ootav Eesti tudengite looming ESTCube-1 katsetab elektrilise päikesepurje tehnoloogiat, mis võimaldab luua planeetidevaheliseks transpordiks kõigi aegade kiireima ja säästlikema kosmoselaeva.

Loe edasi Õhtulehest!