Koroonaviiruse riskirühmas on ka mõned loomaaia loomad

 (24)
Euroopa naaritsa uus aedik Tallinna loomaaias
Euroopa naaritsa uus aedik Tallinna loomaaiasFoto: Rauno Volmar

Koroonaviirus seab lisaks inimestele ohtu ka mõned riskirühma kuuluvad loomad loomaaias.

Tallinna loomaaia direktor Tiit Maran möönis, et teaduslikku teadmist loomade nakatumise kohta koroonaviirusesse on veel väga vähe. „On teada, et nakatuda võivad esikloomad, sealhulgas inimahvid. Seetõttu on riskirühma loomaaias arvatud kõik primaadid. Nakatumine on teada ka kassidel, nii suurtel kui väikestel. Sellest lähtuvalt on riskirühmas ka kõik kassid,” loetles Maran. Nakatumine on teada ka tuhkrutel ja minkidel, mistap on riskirühmas kärplased, ka Euroopa naarits.

„Seni pole veel kuulnud informatsiooni, et loomad võiks üksteist nakatada või et loomad võiks inimesi nakatada,” märkis Maran, kuid lisas, et loomaaed on pigem ettevaatlik. „Loomaaias on ettevaatuspõhimõttest lähtuvalt arvestatud, et mõlemad variandid on võimalikud, kuniks teadus pole tõestanud vastupidist. Seetõttu on need loomad ja loomarühmad ka riskirühmas.”

Ameerika Ühendriikides oli esimene tõestatult nakatunud loom New Yorgi loomaaia tiiger. Tiigril tuvastati haigus pärast seda, kui mitmel loomaaia lõvil ja tiigril ilmnesid hingamisteede haiguste sümptomid. Terviseeksperdid arvavad, et kaslased said viiruse loomaaia töötajalt.

Seotud lood:

Et nakkust vältida, kasutab Tallinna loomaaed desinfitseerimist, hooldajatel on maskid, kõrvalised isikud loomaaia töötajate seast ei tohi loomadele läheneda. Lisaks kõik muud üldised ettevaatusabinõud, märkis Maran.

Viiruse leviku tõkestamiseks avab loomaed end külastajatele etapiviisiliselt. 19. maist pääsevad külastajad loomaaia välialale, 2. juunist siseruumidesse, sealhulgas kohvikutesse ja poodidesse.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!