Komitee avalikustas aprillirahutusi ja vanglaid käsitleva raporti

 (12)
Komitee avalikustas aprillirahutusi ja vanglaid käsitleva raporti
Foto: Ester Vaitmaa

Euroopa Nõukogu piinamise ja ebainimliku või alandava kohtlemise või karistamise tõkestamise Euroopa komitee (CPT) avalikustas teisipäeval raporti, mis käsitleb komitee kolmandat, 2007. aasta mais aset leidnud hindamisvisiiti Eestisse. Komitee märgib, et raport avalikustati Eesti valitsuse soovil.

Raportis käsitleb komitee 2007. aasta aprillirahutuste ajal kinnipeetute kohtlemist, samuti olukorda Eesti arestimajades, vanglates, Harku väljasaatmiskeskuses ning hooldekodudes. Vanglatest külastasid komitee esindajad Murru, Viljandi ja Tallinna vanglat. Ka külastas komitee Jämejala psühhiaatriahaiglat ja Võisiku hooldekodu. Komitee külastas ka mitut arestimaja ning politseijaoskonda, vahendab BNS.

Raportis hindab komitee olukorda nendes asutustes ning teeb ettepanekud olukorra parandamiseks.

Teravalt kritiseerib komitee näiteks Eesti arestimajasid, märkides, et 1997. aasta hindamisest möödunud kümne aasta jooksul pole olukord neis paremaks muutunud, seda hoolimata komitee korduvatest soovitustest. Kohtla-Järve, Narva, Rakvere ja Tallinna arestimajade olukorda hindas komitee täiesti vastuvõetamatuks.

Komitee käsitleb raportis ka 2007. aasta aprillirahutuste ajal kinnipeetute olukorda ja kinnipidamise asjaolusid.

Raportis seisab, et komitee delegatsioonile kaevati korduvalt politsei poolt liigse jõu kasutamise ja samuti kinnipidamistingimuste üle.
Lisaks raportile endale avalikustas komitee samuti Eesti valitsuse vastused raportile.