Kojamees: noorte napsikontroll juba kassas!

 (49)
Kojamees
Foto: DELFI

Tallinna Linnavolikogu liige Tarmo Kruusimäe (Kojamees) algatab täna eelnõu täiustamaks alkoholiga kauplevate poodide kassasüsteeme nii, et alkoholi läbikandmisel ilmuks kassa ekraanile kiri, mis tuletab müüjale meelde alaealistele alkoholi müümise keeldu ja vajadust kontrollida kahtluse korral ostja isikut tõendavat dokumenti.

IRL-i kuuluva Kruusimäe arvates on pikkade kassajärjekordade ja kiirema teeninduse tõttu vajadus kontrollida nooremapoolsete õlleostjate vanust lihtne ununema. Mainimata ei saa ka jätta just noorte kassapidajate ebalevust dokumendi küsimisel, vahendab Isamaa ja Res Publica Liit.

Kui aga müüja ees olevale ekraanile ilmub teade „Küsi dokumenti!” või „Kontrolli vanust!”, paelub see müüja tähelepanu, samuti lisab enesekindlust tema seadusest tuleneva kohustuse täitmisel.

Linnavoliniku sõnul toimiks uuendus sarnaselt pandipakendiga, kus pudelile või purgile kantud triipkoodi vastu vöötkoodilugejat asetades ilmub kassa ekraanile lisaks toote hinnale automaatselt ka pandisumma. Kavandatav abinõu ei kehtiks nende ettevõtete puhul, kus arvutipõhine kassasüsteem puudub.

Samas märkis ta, et olemasolevate kassasüsteemide infotehnoloogiline seadistamine pole ülemäära keerukas ega kulukas. „Küll aga vähendaks see riski osutuda poliitilise maiguga ärapanemise ohvriks,” ütles Kruusimäe.