Kohtunike ühingu esimees: usaldus kohtute vastu on kõrge, aga üht-teist võib alati parandada

 (60)
Kohtumaja Liivalaia tänaval
Kohtumaja Liivalaia tänavalFoto: Priit Simson

Kohtunike ühingu esimees Indrek Parrest vastas eile EKRE kongressil peetud Martin Helme kõnele, et kuigi kohtud võiksid oma otsuseid senisest enam selgitada ja tegevusi kommunikeerida, on menetlusosaliste seas möödunud aasta lõpul läbiviidud uuringust selgunud, et ligi 80% kohtus käinud inimestest peab süsteemi usaldusväärseks.

Helme nõudis oma kõnes kohtureformi, mille sisu ning vajadus jääb Parrestile arusaamatuks. „Härra Helme sõnavõtust kumab läbi soov allutada kohtud täielikult „rahva tahtele“. Kohtute allutamine teatava poliitilise jõu tahtele on aga selgelt ohtlik,“ kommenteeris Parrest.

„Kui keegi soovib justiitsaktivismi kaardile tuginedes seada kohtute üle sisse täitevvõimu kontrolli, tasub pigem mõelda, millist eesmärki tegelikult saavutada soovitakse. Demokraatlik riigikorraldus saab põhineda siiski võimuharude lahususel,“ jätkas Parrest, nentides, et kohtute materdamine poliitilise eesmärgi teenimiseks pole kohane, kuid debatt olukorra muutmiseks on alati tervitatav.

Helme sõnavõtt lõppes kohtunike hirmutamisega, et nende koht pole oma karjääri lõpus poliitikas. Sellele vastas kohtunike ühingu esimees retooriliselt, et igaühe põhiseaduslik õigus on end oma võimetele vastavalt teostada, kaasa arvatud kohtunikele, kui nad enam õigust ei mõista.