Keskkonnaministeerium arutas viite võimalust Pirita-Merivälja mereõhu puhastamiseks

 (19)
Keit Pentus
Keit Pentus-RosimannusFoto: Tiit Blaat

Keskkonnaministeeriumis tutvustati täna uuringut, millega pakutakse konkreetsed lahendused Russalka ja Pirita kandis mereõhu puhtaks saamiseks.

Juba aastaid kimbutab Kadrioru, Pirita ja Merivälja elanikke Russalka juurest alguse saavale rannaalale kogunev vetika- ja taimemassist tulenev hais, mis soodsa tuule korral päris kaugele levib. Ministeerium teatas täna, et on haisu leevendamisele sammu lähemale astunud.

"Oluline on, et teame nüüd lahendust, mis Russalka ja Pirita tee juures õhu puhtaks aitab saada - kõige mõistlikumaks on esialgselt hinnatud süvaveelasu rajamine. Meil on keskkonnaministeeriumis valmisolek seda tallinlaste jaoks häiriva olukorra lahendamist rahastada. Kui tehnilised tööd, mõju hindamised ja ettevalmistused on tehtud, siis võib töödega ka alustada," ütles keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus.

TTÜ Meresüsteemide Instituudi tehtud uuringust selgus, et haisu Pirita ja Merivälja rannas põhjustavad vetikad, mis rannas roiskuvad. Vetikate vohamist põhjustab aga toitainete rikas vesi, mis jõuab merre sademevee väljalaskudest ja Pirita jõest. Jääkreostust mere põhjast aga ei leitud.

Seotud lood:

"Meie jaoks on tähtis, et lahendus oleks pikaajaline. Seetõttu ei ole kõige mõistlikum iga-aastane mehhaaniline merepõhja puhastamine. Kõige tõenäolisem lahendus on sügavale merre ulatuva sademevee väljalasu ehitamine. Kõigi nelja alternatiivi maksumuse ja mõjude hindamisega tuleb nüüd tempokalt edasi minna. Aasta lõpuks ootame detailset edasiste tööde plaani," ütles keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus.

Uuringu käigus võeti mere põhjast setteproovid, et selgitada välja modelleerimiseks vajalikud lähteandmed ning võimalik jääkreostus. Lisaks määrati toitainete fosfori ja lämmastiku kontsentratsioon Tallinna lahe vees ja sademevee väljalaskudes. Seejärel arvutati Tallinna lahte voolavate pinnavete ja sademevee vooluhulgad ning arvutati ja modelleeriti toitainete vood.