Keskerakonna toetus kõrgeimal tasemel pärast mulluseid valimisi

 (36)
JÜRI RATAS
Peaminister Jüri Ratas.Foto: TIINA KÕRTSINI, Õhtuleht

Keskerakonna toetus on tõusnud kõrgeimale tasemele pärast eelmise aasta märtsis toimunud valimisi. Samas opositsiooni toetus on langenud samal perioodil kõige madalamaks.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 31%, Keskerakonda 24,4% ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 16,7% valimisõiguslikest kodanikest.

Seega jätkab Reformierakond liidrina, kuid vahe Keskerakonnaga on vähenenud 6,6%ni. Nii väike pole see pärast eelmisel aasta 3. märtsil toimunud riigikogu valimisi veel olnud.

Esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond (8,1%), Eesti 200 (8%) ning Isamaa (6%).

Koalitsioonierakondi toetab kokku 47,1% ja opositsioonierakondi 39,1% vastajatest. Opositsiooni toetus on langenud kuus nädalat järjest ning pole samuti nii madal pärast valimisi olnud.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 26. veebruarist 23. märtsini ning kokku küsitleti 4002 valimisealist Eesti kodanikku. Tulemuste presenteerimisel on ühiskonnauuringute instituut ja Norstat keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. Sel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil - telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.