Keskerakond võis saada Tartu majamüügist 220 000 eurot ebaseaduslikku annetust

 (95)
Paavo Pettai krimasi
Paavo Pettai krimasiFoto: Ekspress Meedia

Keskerakonda ajab taga üks probleem teise kannul. Augustis alustas erakondade rahastamise järelvalve komisjon (ERJK) haldusmenetlust selgitamaks, kas Keskerakond sai Tartu majamüügiga 220 000 eurot varjatud annetust. Kui varjatud annetus leiab tõestamist, peab Keskerakond raha tagasi maksma kas annetuse tegijale või riigieelarvesse.

ERJK arutas oma 18. augusti istungil tehingut, mille käigus Keskerakond müüs talle kuuluva osa ühest Tartu eramajast Paavo Pettaile 250 000 euro eest.

Pettai müüs selle omakorda edasi. Ametlikuks müügihinnaks oli 200 000 eurot, aga kuna selgus, et tegelikult maksti vaid 30 000 eurot, leidis ERJK, et toimunud on erakonna varjatud rahastamine. See tähendab, et kui reaalselt 30 000 eurot maksnud majaosa eest sai Keskerakond 250 000 eurot, siis on tegemist 220 000 euro ulatuses (250 000 miinus 30 000) Keskerakonna varjatud rahastamisega.

Hääletustulemusega 8:1 otsustas ERJK algatada Keskerakonna suhtes haldusmenetlus võimaliku anonüümse annetuse vastuvõtmise
kohta ja küsida erakonnalt nimetatud maja müügitehinguga seotud asjaolusid. Samuti otsustati küsida maksuametilt antud asjas kogutud tõendeid.

Maksuamet puutub sellesse asja seetõttu, et kolme kuu eest jõustus ühe maksuvaidluse kohtuotsus, millega maksuamet nõudis Pettailt sisse sadu tuhandeid eurosid seoses väga suurte sularahatehingutega. Selle maksuvaidluse üks osa puudutas ka seda Tartu maja. Pettai kaotas ja peab nüüd tasuma maksuametile 110 167 maksuvõlga ja 104 053 intresse. Võla tasumiseks on Pettail sõlmitud maksuametiga maksegraafik.

Antud Tartu maja tõi Pettaile ka kriminaalasja. Nimelt on Edgar Savisaare altkäemaksuvõtmise kriminaalasjas üheks kahtlusaluseks ka Pettai, kellele esitati just Tartu majaga seotud tehingute tõttu kahtlustus dokumendi võltsimises, notarile ebaõigete andmete esitamises ja võltsitud dokumendi kasutamises.