Keskerakond on viimaste nädalatega toetust kaotanud

 (129)
Valitsuse liikmete lahkumine Kadrioru lossist
Peaminister Jüri Ratas.Foto: Kretel Kuusk

Keskerakond on viimaste nädalatega toetust kaotanud, samas reformierakond püsib kindlalt liidrikohal.

Kui reformierakond hoiab parteide reitinguedetabelis 34,9%-lise toetusega esikohta, siis neile järgneva keskerakonna toetus on kolme nädalaga 2,6% langenud, 20,4%ni. Konservatiivset rahvaerakonda (EKRE) toetab 15,3% valimisõiguslikest kodanikest.

Esikolmikule järgnevad sotsid (9,4%), Eesti 200 (8,4%) ning Isamaa (6,2%). Seejuures on Eesti 200 toetus liikunud üheksa nädalat järjest tõusvas trendis.

Kokku toetab opositsioonierakondi 44,3% ja koalitsioonierakondi 41,9% vastajaist.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 16. jaanuarist 11. veebruarini ning kokku küsitleti 4005 valimisealist Eesti kodanikku.

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. Sel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.