Keskerakond kutsub saadikuid üles Ligit umbusaldama: ministri üleolev sõnakasutus solvas kõiki inimesi, kes on valinud Eesti oma kodumaaks

 (99)
Loe umbusalduse tervikteksti!
Jürgen Ligi valitsuse pressikonverentsil
Jürgen Ligi valitsuse pressikonverentsilFoto: Priit Simson

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson kutsus täna hommikul IRLi ning sotsiaaldemokraatide fraktsioonide liikmeid liituma umbusaldusega rahandusminister Jürgen Ligile.

„Eesti rahvas on väsinud rahandusministri debati välistamiseks mõeldud mõnitavatest sõnavõttudest. Jürgen Ligi on korduvalt tõestanud, et ta sobi Eesti Vabariigi valitsuse liikmeks ning riigikogul on siinkohal moraalne kohustus sekkuda ning minister oma positsioonilt vabastada. Inimene, kes mõnitab oma Facebooki kontol avalikult oma kolleegi, haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovskit, nimetades teda „juurtetuks“ ja „sisserändaja pojaks roosast erakonnast“, ei sobi ministriks,“ sõnas Simson.

„Rahandusminister Jürgen Ligi on oma korduvate poliitiliselt ebakorrektsete ja erinevaid ühiskonnagruppe alavääristavate sõnavõttude tõttu kaotanud täielikult usalduse. Sarnaselt mõtlevaid saadikuid on riigikogu selge enamus ning loodan, et nad väljendavad oma meelsust allkirjaga umbusaldusel,“ lõpetas Kadri Simson.

Umbusalduse terviktekst:

Eesti Vabariigi põhiseaduse § 65 punkti 13 ning Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 133 alusel avaldame umbusaldust rahandusminister Jürgen Ligile.

Seotud lood:

Rahandusminister Jürgen Ligi mõnitas 23. oktoobril 2014. aastal oma Facebooki kontol avalikult haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovskit, nimetades teda „juurtetuks“ ja „sisserändaja pojaks roosast erakonnast“, kes peaks Jürgen Ligi hinnangul olema oma sõnavõttudes „üliettevaatlik“.

Jürgen Ligi üleolev sõnakasutus solvas kõiki inimesi, kes on valinud Eesti oma kodumaaks ning aastakümneid töötanud meie riigi heaolu nimel. Rahandusministri kommentaarid andsid tugeva tagasilöögi Eesti integratsioonipoliitikale. Riigijuhtide ühine eesmärk on meie rahvast ja siinseid kogukondi ühendada, mitte sildistada oma kaasmaalasi õigeteks ja vähem väärtuslikeks.

Rahandusminister Jürgen Ligi on küll oma piinliku sõnavõtu pärast vabandanud, kuid see pole kaugeltki esimene kord, mil ta solvab suurt osa Eesti inimestest. Kahjuks näitab juhtunu, et rahandusminister pole oma varasematest ebaõnnestunud avaldustest õppinud ning kasutab jätkuvalt ebaviisakat ja mõnitavat kõnepruuki.

Eesti Vabariigi põhiseaduse paragrahv 12 sätestab selgelt, et „Kedagi ei tohi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu.“ Antud juhul läks Jürgen Ligi selgelt vastuollu põhiseaduse mõttega, püüdes piirata Jevgeni Ossinovski ning seeläbi veel kümnete tuhandete inimeste õigust avaldada arvamust oma kodumaa oleviku ja tuleviku kohta.

Eesti kuulub euroopalikku kultuuriruumi, kus ühiskond ei aktsepteeri ühegi kogukonna alavääristamist. Eesti Vabariigi rahvusvahelise maine ja väärikuse taastamiseks tulnuks rahandusminister Jürgen Ligil koheselt ametist lahkuda. Kuna rahandusminister ei mõista olukorra tõsidust ja ei soovi oma sõnade eest vastutada, siis on Riigikogu liikmete moraalne kohus avaldada rahandusministrile umbusaldust.

Allakirjutanute silmis on rahandusminister Jürgen Ligi oma korduvate poliitiliselt ebakorrektsete ja erinevaid ühiskonnagruppe alavääristavate sõnavõttude tõttu kaotanud usalduse.