KESKBLOGI: Jüri Ratas kandideerib Savisaare vastu. Savisaar: ma arvasin, et minu vastu kandideerib see tütarlaps, see Reps

 (168)
Fotod!
KESKBLOGI: Jüri Ratas kandideerib Savisaare vastu. Savisaar: ma arvasin, et minu vastu kandideerib see tütarlaps, see Reps
Foto: Madis Veltman

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar andis täna keskpäeval koos Oudekki Loone ja Peeter Ernitsaga pressikonverentsi ning kell 13 kohtusid ajakirjanikega Jüri Ratas ja Kadri Simson. Riigikogu aseesimees Jüri Ratas teatas kandideerimisest erakonna esimehe kohale Edgar Savisaare vastu ja Savisaar teatas, et Peeter Ernits kandideerib erakonna volikogu esimeheks.

Täna andsid Keskerakonna juhatuse liikmed Jüri Ratas ja Kadri Simson pressikonverentsi, kus teatasid oodatult, et 5. novembril Paides toimuval Keskerakonna kongressil kandideerib erakonna esimeheks Jüri Ratas.

„Kakskümmend viis aastat tagasi Rahvarindest võrsunud Keskerakond on tulnud Eesti poliitikasse, et jääda. Solidaarsus, iga inimese eest seismine ja ühiskonna liitmine on Keskerakonna alusväärtused, mida vajab kogu Eesti,“ teatas Jüri Ratas. „Kandideerin Keskerakonna esimehe kohale, et tuua põhimõttelisi muutusi Eesti poliitikasse. Soovin anda oma panuse Keskerakonna programmi elluviimiseks riigi tasandil ja kohalikes omavalitsustes.“

„Eesti poliitikas on toimunud tõsine murdepunkt. Presidendivalimised näitasid selgelt, et peaministrierakonnal ei õnnestu enam igas küsimuses oma tahtmist läbi suruda. Eesti rahvas ootab ja väärib vajalikke muutusi ka laiemal poliitilisel tasandil. Olen kindel, et Keskerakond suudab Jüri Ratase juhtimisel Eesti poliitikas jõulisemalt kaasa rääkida ning paremini oma valijate huvide eest seista,“ selgitas Kadri Simson.

Seotud lood:

„Soovime lõpetada jutud erinevatest leeridest ja konkureerivatest meeskondadest. Keskerakonnas ei ole „omasid“ ja „võõraid“ ning kohe kindlasti pole meie erakonnas üleliigseid inimesi. Meie soov ja eesmärk on minna edasi ühtse Keskerakonna koondisega, kuhu on oodatud kõik, kes soovivad panustada erakonna ja Eestimaa tulevikku,“ rõhutasid Kadri Simson ja Jüri Ratas.

Ratas läkitas erakonnakaaslastele ja Eesti inimestele ka pöördumise.

Viimati kandideeris Ratas Savisaare vastu erakonna esimeheks 2011. aasta augustis toimunud Keskerakonna kongressil: Savisaart toetas 925 saadikut, Ratas sai 643 häält.

Veidi alla aasta tagasi peetud Keskerakonna kongressil kandideeris Savisaare vastu Simson, kes kaotas üsna napilt: jäi 55 häälega alla. Samal kongressil sai aga Ratas juhatuse valimistel rohkem hääli kui Savisaar erakonna esimehe hääletusel.

Tund aega enne seda, kui Ratas ja Simson kohtusid ajakirjanikega, toimus Keskerakonna praeguse juhi, Savisaare pressikonverents, kus osalesid ka tema usaldusisikud Peeter Ernits, Marika Tuus-Laul ja erakonna peasekretäri kohalt taandatud Oudekki Loone.

Pressikonverentsil teatati, et volikogu esimeheks pürgib Peeter Ernits, ning aseesimeheks Marika Tuus-Laul. Savisaar kinnitas, et tema kandideerib kindlasti uuesti erakonna esimeheks.

Seni oli teada, et volikogu esimehe kohale kandideerivad Kersti Sarapuu ja tõenäoliselt senine volikogu esimees Kalev Kallo. Täna teatas aga Kallo, et tema uueks ametiajaks volikogu juhiks ei kandideeri. Sarapuul peaksid volikogu esimeheks saamiseks hääled koos olema.

Keskerakonna volikogu istung toimub juba laupäeval, 15. oktoobril. Keskerakonna kongress 5. novembril.

KESKBLOGI
https://twitter.com/PRB_Raimond/status/786183110786375680
https://www.delfi.ee/article.php?id=75896435
https://twitter.com/martinaher/status/786145577775960065
Pressikonverents on lõppenud.
Mis teete, kui kaotate? Ratas: Kui mul leeri ei ole, siis mis ma ikka teen. Olen ühe korra kaotanud kongressil ja täna olen siin. Olen tundidepikkuseid kahekõnesid ja suuremaid arutelusid pidanud ja olen veendunud, et Keskerakond läheb hästi edasi pärast 5. novembrit.
Simson: Meil on 14 300 liiget, et selline [kõikidele liikmetele avatud] kongress saaks toimuda, peaks üle Eesti kokku tulema 7200 keskerakondlast. Nad tahavad saavutada olukorda, kus kongressi ei toimuks. Aeg teeb oma töö, erakonnal on vaja juhti, kellel on koostöö fraktsiooni ja piirkondadega. Me peaksime kõik aru saama, et esimene esimees ei jää viimaseks.
Ratas: Seda, kus toimub, otsustab volikogu laupäeval lõplikult, aga tehnilisi küsimusi on vaja ette valmistada, oleme valinud logistiliselt kõige mõistlikuma koha. Viimased kolm Tallinnas, ma olen olnud kongressidel, mis toimunud Rakveres ja Tartus.
Ratas: Kas Savisaare aeg erakonna juhina on läbi otsustavad kongressil 1093 delegaati, kellest 83 on asutajaliikmed ja 25 noortekogu liikmed. Keskerakond on muutusteks küps.
Miks Edgar Savisaarele sõnumi saatsite? Ratas: Ma ei tahtnud Edgar Savisaarelt heakskiitu kandideerimisele, aga pidasin õigeks, et erakonna liikmed teavad kandideerimisest enne pressikonverentse.
Simson: Eestis on toimunud suur murrang, mööda on saamas ühe erakonna diktaat. Koostööaldis juht on hea kõigile.
Ratas: Olen Kalev Kalloga rääkinud erakonna tulevikust, aga mitte tema kandideerimisest. Ta tunnetas, et see on kõige õigem otsus täna. Kandideerimine on iga inimese väga isiklik otsus.
Ratas: On kahtesuguseid iseloomusid inimestel. Ühed, kes ütlevad, et toovad kuldmedali ära, teised, kes vaatavad, mis saab. Ma arvan, et aeg on esimehevahetuseks küps. Hindan oma šansse heaks, aga ma ei tea, kes võidab. See selgub Paides 5. novembril kella 16-17 ajal.
Kas on mõistetav, et Savisaar defineerib end linnapeana? Ratas: Ma arvan, et Taavi Aas on väärikalt linna juhtinud, ja ametnikuna või professionaalina linna juhtinud. See, et Savisaar esineb TTVs või käib linte lõikamas, see on  väga episoodiline.
Kui Savisaar tahab kandideerida linnapeaks, kas annate võimaluse? Ratas: Kõigepealt on vaja kandideerida volikogusse. Tallinna nõukogu, kes peab kaaluma kandidaate. Kindlasti erakonna juhatus ütleb ka oma sõna sekka. Linnapead pole olnud 1,5 aastat, mis on keeruline kindlasti linnale, aga ka erakonnale.
Kes on volikogu esimehe kandidaat? Simson: Pean tunnistama, et ei jälginud Savisaare pressikonverentsi nii täpselt, aga eile olid veel Kalev Kallo ja Kersti Sarapuu. Mina toetan Kersti Sarapuud, kes on väga asjalik ja pika staažiga liige.
Simson: Täna kell 12 oli eelnev pressikonverents, kell 11 oli riigikogu fraktsiooni koosolek, kus rääkisime riigireformist. Kui Keskerakond on valitsuses, siis on sel kindlad tingimused.
Milline saab olema Edgar Savisaare roll? Ratas: See on olnud väga suur, milliseks see pärast kongressi kujuneb, sõltub eelkõige temast endast, kuidas ta tahab seda näha. Teatavasti on auväärne positsioon erakonnas on auesimees, näen, et Edgar Savisaar on selle meeskonnaga edasi. Minu roll, et ta nii teeks, aga jõuga ei saa kedagi kuhugi panna, loodan, et ta jätkab Keskerakonnas olemist.
Ratas: Mõjukas osa Keskerakonnast räägib, kas on võimalik teha erakonnaga koalitsiooni. Jõujooned ka Reformierakonnas on muutumas või muutunud.
Mõtlesite pikalt, miks ikkagi otsustasite kandideerida? Ratas: Lihtne vastus: kaotustest sünnivad võidud. Pikem vastus: minu jaoks oli viimane joon see, kui organisatsiooni, kuhu ma kuulun, tuleb välja, et see teatud aja pärast ei saa edasi eksisteerida, sest on võetud selliseid rahalisi kohustusi, siis loomulikult ütlevad paljud liikmed, et me pole sellega nõus. Ma rahustan, et Keskerakond ei lähe pankrotti. Kui nõuded peaks realiseeruma, siis ikkagi erakond saab jätkata.
Ratas: Me saame Kadriga tööalaselt asjalikult läbi ja ma arvan, et need aastad erakonnas, mil oleme teineteist toetanud, on seda silda tugevasti ehitanud. Otsused tehakse Keskerakonnas minu hinnangul meeskonnana.
Simson: Pean tunnustama Kalev Kallot, sest ühtselt edasiminek on nii paremini võimalik. Jüri selja taha koondudes ei pea keegi tundma end mahajäetuna. Ta teeb tuleviku perspektiivi selgemaks ja ei ütle kellelegi, et tuhat liiget on üle.
Küsimuste voor. Kadri Simson, miks Te loobute? Simson: Ma ei tõmba oma karjäärile joont peale, aga arvan, et nii suurel erakonnal peab olema esimees, kes ei meenuta peaministriaegu, vaid peab olema peaministriambitsioon. Meie jaoks on tähtsad järgmise aasta valimised. Jüri Ratasel on Tallinnas tugevam kandepind kui mul.
Ratas: Soovin jutud leeridest selgelt ära lõpetada. Tuliseid vaidlusi põhimõttelistest koosolekutel on väga vähe. Põhimõttelistes küsimustes pole fraktsioonis mingeid leere. Olen kaugel sellest, et viis inimest pole erakonnale vajalik, rääkimata tuhandest. Igal inimesel oma roll ja koht olemas. Kui rääkida erakonnast kui organisatsioonist, siis ootavad ees küsimused. Pean silmas rahaasjade korrastamist, aga ka teatud käitumismallidest loobumine. Jah, ma olen valmis kandideerima Keskerakonna esimeheks 5. novembril toimuval Keskerakonna kongressil.
Ratas: Kadri alustas väga õige asjaga ja ka mina tunnen lisaks vastutuskoormale, et Keskerakond on Eestis kõige pikema ajalooga ja peab 25. sünnipäeva. Meie kindel soov on, et erakond läheks edasi. Mängiks rolli, mida on kandnud rahvarinde mõttest tulenevalt. Aga igal asjal on ühel hetkel aeg, aeg on ka see, et kui erakond, kes on olnud 25 aastat poliitikat, 10 aastat opositsioonis, siis on meie kohustus, et erakond oleks kuuldav läbi oma programmi.
Ratas: Meie riik ei saa olla ainult autopiloodi peal. Ma arvan, et Keskerakonnal on selline tarkus, et me ei hakka kedagi välistama. Riigikogus on kuus erakonda, neil kõigil on Eesti inimeste toetus. Kui on osa peaministrierakonnast, kes seda välistab, siis see ei ole õige ja see ei ole Keskerakonna tee.
https://twitter.com/anvarsamost/status/786145308946337794
Ratas: Selles seisakus, milles Eesti on, on väga raske edasi minna. Kui inimesed peavad minema riigi vastu kohtusse, sellele peaks eelnema kahekõne periood, kuid seda ei tehta. Presidendiprotsessist rääkides: kui keegi ütleb, et ei, meil on kaks või kolm kandidaati, siis loomulikult see paneb Eesti poliitika seisakusse. Hindan meie president väga, aga küsimus on protsessis.
Jüri Ratas: Pärast Kadri sõnu on raske midagi öelda. Alustan sellest, et olen viis aastat tagasi seda teekonda käinud. Mõistan, et see pole selline otsus, et seda saaks teha emotsiooni pealt. Olen enda jaoks mõtestanud, miks seda teen. Arvan, et see on vastutus. Kadri viitas opositsioonile riigikogus. Opositsioon peab tundma vastutust riigi ja ühiskonna ees.
Simson: Kongressil on meie liikmetel tähtis valik, kuidas edasi. Mina toetan Jüri Ratast erakonna juhi kohale. Kümne aastaga saab inimest tundma põhjalikult, ma usaldaks ta mitte ainult erakonna, vaid ka riigi juhi kohale. Ta on hea läbirääkija. Selleks, et Keskerakond kestaks, on meil sellist juhti vaja. Loodan, et ka erakonna liikmete toetus tagab selle, et erakond saab edasi minna uue juhiga.
Kadri Simson: Pean alustama õnnitlusega erakonnakaaslastele, kuna Keskerakond sai täna 25 aastaseks. Inimesele on see põlvkond, kuid erakonnale peaks see olema perspektiiv. Me ei vaata tagasi, vaid edasi. Meie jaoks on tähtis, et Keskerakond kestaks. Et keegi ei tunneks end üleliigsena, et keegi, kes Keskerakonnaga koos ei tööta, oleks tulevikus võimalus näha erakonda oma partnerina.
Saabusid Jüri Ratas ja Kadri Simson. Pressikonverents algab.
https://twitter.com/hajaveeb/status/786143369781051392
Edgar Savisaare pressikonverents on lõppenud, peagi algab Jüri Ratase kohtumine ajakirjanikega.
Savisaar: Inimestega on nii, et nad oma elutööd ei kaota kunagi.
Savisaar: Minu meelest on igal kongressil olnud mul konkurente, ega ma ei arvanud, et ma sel korral sellest pääsen. Arvasin, et see on tütarlaps Reps, sest ta on praegu tuntud. Miks nad Ratase kasuks otsustasid. Las kandideerib.
Savisaar: Te keegi ei väljendanud oma suhtumist meie kandidaatidesse, ma tõlgendan seda nii, et olete nende poolt. Ma tänan teid selle eest.
Loone: Selleks, et juhtimises oleks legitiimsus, oleks vaja hääl anda kõigile. Loodan, et leiame viisi, et kõik, kes soovivad otsustusprotsessis osaleda, saavad seda teha. Keskerakond pole kartnud anda rahvale häält. Me ei karda inimesi, kellega oleme 25 aastat koos töötanud. Ma arvan, et kui volikogu ettepaneku heaks kiidab, siis see tähendab erakonnale head ja innovatiivset tulevikku.
Ernits: Enamik erakonna liikmeid ei näe lõhet ja ei saa aru, miks ambitsioonid ei suuda omavahel kokku leppida. Me ei ole nii pildil riigikogus, kui võiks olla. EKREst ja Vabaerakonnast kolleegid on hoopis rohkem, aga selle põhjuseks on omavaheline lõõmav vastasseis, mis võtab indu ära. Ainuüksi Tartumaalt mina pluss vähemalt 10 häält oleks olnud Edgaril, kui oleks olnud mandaat.
Tuus-Laul: Käies väga palju Eestis ringi, erakonna lihtliikmed tunnevad muret, nad on selle poolt, et partei oleks tugev edasi. Meil tuleb jälgida ka seda, et kongressile komplekteeritavad inimesed pannakse just need, kes toetavad just teist poolt, kes tahavad parteid üle lüüa. Partei on meie taga! Aga võib-olla teatud inimesed, kes tulevad kongressile, on ära võlutud või ostetud.
Loone: Kindlasti saaksime fraktsioonis teha efektiivsemalt tööd. Püüame mitte ära unustada, miks seal oleme. Mul on hea meel, et siin laua taga olevad fraktsiooni liikmed on pannud alati oma huvid teisejärgulisemaks oma vastutuse ees.
Savisaar: Eelmises Kesknädalas oli seitse Urmi artiklit. Miks peaks käest ära laskma. Selle arvel on võimalik näidata, et Kesknädal tegutseb.
Savisaar: Ütleksin Kooritsale, et eile saatsin Delfile loo, oleks võinud pikemalt esilehel seista. Panin selle Facebooki üles, et seda oleks mingilgi määral näha. Kuigi minu FB on nõrgemalt jalgadel kui Delfi.
Loone: See on soovunelm, aga nii lihtne pole ka meid tülli ajada. Me vastutame Eesti rahva huvide eest. Igaüks, kes sellest hoolib, saab aru, et oma ambitsioonide nimel ei tohi oma valijaid reeta. Ma loodan, et Keskerakonnas selliseid inimesi pole.
Kas ühtsus on võimalik, kui Savisaar pole juht? Savisaar: Ma pole sellega nõus, see on ajakirjanduslik väide. Sel pole poliitilist alust.
Kalev Kallo teatas, et tema ei kandideeri, kas ta on teid reetnud? Savisaar: Ei, mitte kuidagi. Teadsin sellest varem. Siin on mitmeid põhjuseid. Nii neid, millest rääkisime, kevadel oli tal tervisega probleeme. Aga Kallo mure oli see, et kui ta vana olijana kandideerib, siis toimub lõhenemine. Peeter ütleb, et erakonna ühtsus peab olema kindlustatud, seepärast tema kandideerib.
Kui Jüri Ratas saab esimeheks, siis mida edasi teete? Savisaar: Ega erakonnas pole tegevust ainult esimehel. Küll te siis näete, mis ma teen. Ei midagi drastilist ega ennekuulmatut.
Kes peasekretär on, kas ise ka saate aru? Savisaar: Siin ei ole midagi valida, see, mis on otsustatud, see oli seadusevastane ja minu jaoks on muidugi Oudekki Loone. Sisuliselt muidu ka hea peasekretär olnud ja usun, et jätkab samamoodi.
Tuus-Laul: Koht on tegelikult määratlemata. Juhatus pole seda otsustanud ega volikogu. See on volikogu otsustada.
Ernits: Paide on Eesti süda, aga saalid pole nii suured. Tallinnas võimalused palju suuremad. Minu meelest võiks mõelda ja ma arvan, et tuleme veel välja sellega.
Ernits: Edgar Savisaare toetus on Peipsi ääres väga kõrge, ma väidan, et 5000st liikmest toetus on väga kõrge. Olukord on teistmoodi piirkondade juhtide tasemel. Seal on jõujooned natuke teistmoodi. Olen veendunud, et kui kongressile saavad tulla kõik, kes tahavad, siis pole kahtlustki, et Edgar Savisaar jätkab erakonna esimehena.
Kuidas toetus Teie ja Jüri Ratase vahel jaguneb? Savisaar: Nii mina kui Jüri Ratas oleme mõlemad juba varem kandideerinud, ma ei usu, et tulemus saaks olema väga erinev. Küll me vaatame, kuidas see olukord saab olema. Jüri Ratas on kindlasti edasi arenenud vahepealse ajaga.
Peeter Ernits, kuidas kavatsete erakonda ühendada? Ernits: rääkisin fraktsioonist, aga volikogu, au ja südametunnistus, on kokku pandud ligi 200 inimesest, kes esindavad piirkondi ja kogusid. Riigikogu 27 liiget moodustab nendest väiksema osa. Ma kavatsen sama juttu ajada ja sama poliitikat ajada nii, nagu riigikogu fraktsioonis, mis kahjuks on väga vintskelt edenenud. Tegu on 4-5 poliitiku ambitsioonidega, kes on nõus iga hinna eest edasi minema ja mitte taganema.
Küsimuste voor. Kas kandideerite erakonna esimeheks? Savisaar: Seda sai öeldud juba kuskil kuu aega tagasi meedias ja mujal. Seda pole isegi mõtet küsida.
Savisaar: Oleme täna siin, sest volikogu esimehe kandidaat on vasakul ja aseesimees paremal käel. Volikogu on juba selle nädala lõpul. Milles on kahe kandidaadi erinevus. Kui Kalev rääkis, et kui tema kandideerib, siis erakond lõheneb. Ernits räägib, et kui tema kandideerib, siis ühtsus jääb püsima. See on erinevus, mis on tähtis küll. See, et kaks pressikonverentsi samale ajale langesid, on juhus. Meil polnud mõtet neid kokku sättida.
Tuus-Laul: Edgar epeab seda erakonda edasi juhtima, tema on nullpunkt, millest Keskerakond alguse sai. Ta mõtleb suurelt, ei tegele pisiasjadega. Loob kiriku, palga, tasuta ühistranspordi. Me ei näe, et erakonna fraktsioonis oleks suuri ettevõtmisi, mis aitaks Eestit edasi viia. Edgar Savisaar on võimeline juht ja peaks seda erakonda edasi viia. Kui suutis Eestit kaitsta tankide eest, suudab väga palju Eestit kaitsta. Pole vaja teist reformierakonda, meil on tähtis, et erakond on ühtne. Keskerakond peab jääma ühtseks.
Tuus-Laul: Oleks väga kahju, kui see erakond lõheneks. Oleme püüdnud kõike teha, kutsuda läbirääkimistele. Viimasel juhatuse koosolekul ütles Yana Toom, et heidame sõjakirved ja lähme edasi ühtsena. Järgmisel hetkel aga Urmi Reinde, kes on Kesknädala eesotsas 17 aastat. Teda ei lastud lahkuda omal soovil, vaid vallandati viis nädalat enne pensionile minekut. See näitab, et ei taheta leppida. Meie uue juhtkonnaga püüame seda teha.
Tuus-Laul: Ma olen olnud pikka aega erakonna liige, ka toetajaliige, loomisest peale Keskerakonna vaateid toetanud. Volikogu liige 14 aastat, sotsiaalkomisjoni liige 13 aastat. Ma arvan, et tunnen seda parteid. Mind on valitud maapiirkondadest riigikokku, Tallinna linnavolikogudesse korduvalt. Olen olnud ka linnavolikogu esimees.
Marika Tuus-Laul: Ka minu poolt palju õnne Keskerakonna liikmetele, valijatele ja toetajatele tähtsa sünnipäeva puhul. Suurim erakond ja vanim, rahvapartei, mõeldud tavaliste inimeste aitamiseks ja mõtete edastamiseks. Kahjuks on meie poliitmaastikul vaid eliidiparteid ja meie täidame kohta, mis Eestil puudu.
Ernits: Olen jätkuvalt valmis kokku tooma erinevaid pooli. Lõhenemise oht on väga suur. Kallo kirjutab, et erakond pole lõhki, vaid asi on 4-5 ambitsioonikas poliitikus. Ja ma arvan, et nii ongi.
Ernits: Ma olen pikki aastaid juhtinud suuri ajakirjandusväljaandeid, kus staaride paraad on suurem kui poliitika maailmas, millega viimati olen kokku puutunud: Luup, Maaleht. Minu meelest ainuke sõnum on: peaks rääkima. Keskerakond väärib ühtsust ja jääks ka ühtsena. Selle ainuke võimalus on omavahel ausalt rääkida ja kokku leppida, mitte põrnitseda, korraldada üritusi ja petta teist poolt. Kahetsen, et presidendivalimistel loobusin Keskerakonna sees. Tulin Mailis Repsi taha lootuses, et sõjakirves on maha maetud. Aga olen pettunud, et minu heatahtlikkust ja abi on kuritarvitatud. Aga ma ei imesta millegi üle. Jällegi jõuame tagasi, et tuleb omavahel rääkida.
Ernits: Novembris oli viimane kongress ja sellest ajast saadik on kodusõda lõõmanud. Veebruaris õnnestus mul esimest korda fraktsioonis rääkida, et räägime omavahel, läheme suletud uste taha ja räägime-karjume, kasvõi lähme käsipidi kokku. Paraku see realiseerus alles mais, kui kogunesime Toompea nõlva restorani tagakambris. Rääkisime vaid 2,5 tundi, aga see oli ka ainuke kord, kui on omavahel avameelselt räägitud. See ei ole loomulik.
Peeter Ernits: Veel 4-5 tundi on tordini aega. Väljakutse on väga suur, Kalev Kallo kingadesse astuda on väga raske. Mees, kes on 15 aastat juhtinud volikogu. Aga ma pole ka seda meelt, et peaks kordama presidendivalimiste farssi, kui valida oli ainult ühe kandidaadi vahel. Nüüd, kui Kalev Kallo on loobunud, teadsin seda varem, ja paljud erakonna ja volikogu liikmed on varem mulle teinud ettepaneku kandideerida. Ma ei kavatse püssi põõsasse visata. Olen selle aasta kestnud erakonnasisese kodusõja vältel pidevalt rääkinud, et räägime omavahel.
Loone: Palju probleeme, mis tuleb lahendada: kodanikupalk, üle saada hirmu kampaaniast. Hea meel, et inimesed, kes võiks jääda puhkama, ei tee seda, sest kodanikukohus on selline. Tänan teid, et olete nõus vastutust võtma.
Loone: Erakonna etteotsa on vaja inimest, kes on lugupidav, kes ei varja probleeme. Marika tunneb väga hästi erakonda, inimesi ja keda tuntakse. Pole kohanud kedagi, kes ei suudaks meenutada midagi, mida nad on Marikaga koos teinud. Tema tegevus poliitikas on leidnud ainult kiidusõnu. Hea meel, et tandem, kes hoolib sellest, et erakond kestaks veel 25 aastat.
Loone: Mul on hea meel, et volikogu esimeesteks kandideerivad inimesed, kes on alati lähtunud neist mõtetest. Peeter, kes on riigikogus Keskerakonna liikmeid karjatanud. Marika, kes on võidelnud selle eest, et Eesti oleks riik, kus kedagi ei jäeta maha.
Oudekki Loone: Ka minu poolt kõigile palju õnne sünnipäeva puhul. Keskerakond tuletab meelde, et Eesti on loodud selleks, et kõigil oleks siin hea elada. Meie ülesanne on, et majandus toimiks ja inimesed saaks endale otsida õnne endale sobival viisil. Oleme alati rõhutanud, et Eesti on koduks erinevatele inimestele. Tuletame meelde, et Eesti huvides on rahu Euroopas Uuralitest Atlandini. Meie eesmärk on, et kunagi ei võiks juhtuda III maailmasõda.
Savisaar: Tahaksin sõna anda peasekretärile. Oudekki räägib asja sisust natuke.
Savisaar: Meil istub siin Peeter Ernits, kes tahaks olla erakonna ühendaja tõesti eelseisval volikogul ja kandideerib erakonna volikogu esimeheks. Tema kõrval, või õigemini minu kõrval, aga unustame mind praegu ära, on üks kena tütarlaps, Marika, ja tema kandideerib tema asetäitjaks. Loodan, et laupäeval saavad kindlasti sesse ametisse.
Savisaar: Täna kell 11 tuli mulle hea sõnum, mida alguses ei uskunudki. "Õnnitlused sulle erakonna sünnipäeva puhul ja jõudu pressikonverentsil. Teavitan täna, et kandideerin. Jüri". Mina olin kindel, et kandideerib Mailis.
Savisaar: Täna ma tahaks teile öelda veel seda, et tänane üritus ja osavõtjad on seotud sellega, et tahaksime teatada ühest uuest kandidaadist järgmisel Keskerakonna volikogul. Meil pole plaani kellegagi konkureerida.
Savisaar: See päev on tähtis sellepärast, et meil on seljataga mitmed valimised ja üritused, mida ma usun, et tuleb veel palju. 25. aastapäev on Keskerakonnale sümboolne ja tähtis, sest paljud on erakonna kaudu edu saavutanud. Tahaksin teid kõiki tänada.
Savisaar: Ma tahaksin teile kõigile õnne soovida, eriti neile, kes on Keskerakonna kasvatuse läbi teinud ja neid on siin päris mitmeid. Täna on Keskerakonna 25. juubel, palju õnne ja oleme koos õnnelikud. Õhtu poole saab siin torti ka. Kui seda viimati Solarises ütlesin, tuli mitu ajakirjanikku ja kiitis torti.
Pressikonverents algab. Savisaar (ajakirjanike hulgale viidates): Üheksa, eelmine kord oli üksteist!
Peagi, kell 12, algab Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare pressikonverents, kus ta eelduste järgi kinnitab üle, et kandideerib erakonna esimeheks ja volikogu esimeheks pürgib Peeter Ernits. Aga saame näha, mida nad räägivad – otseülekande pilt on juba eetris!
Keskerakonna asutajaliige, Keskerakonna volikogu esimees Kalev Kallo kirjutas Kesknädalas, et ei kandideeri uuesti erakonna volikogu esimeheks. Kallo sedastas, et erakonnal on, mille üle tänasel juubelil rõõmustada (toetusnumbrid, suur fraktsioon riigikogus), kuid paraku seistakse eri nurkades, käsi taskus ning igaks juhuks rusikas. „Leitakse mõnuga, et Keskerakond on lõhki, ehkki omavahel kaklevad neli-viis ambitsioonikat poliitikut.“„Käimasolevas võitluses on ootamatult väga tähtsaks muutunud ka Keskerakonna volikogu esimehe koht, mis tegelikult on seotud siiski pideva järjekindla tööga ja mille vastu varem pole erilist huvi ega soovi olnud. Mulle on isegi öeldud, et minu senise töö vastu mingeid pretensioone ei ole ja et minu tegevusega volikogu esimehena on oldud ja ollakse rahul. Seda kohta olevat kindlasti tarvis võimuambitsioonide rahuldamiseks,“ sõnas Kallo.Kuigi Kallot peetakse Savisaarele väga ustavaks, siis ta ise sõnastab seda teisiti. „Ma isegi ei tea täpselt, mitu leeri seal tipus praegu on, aga võin kindlalt kinnitada, et mina ei ole ühegi konkreetse isiku leeri liige, mina olen ühtse Keskerakonna leeri liige,“ lausus Kallo.„Selleks, et Eesti Keskerakonna au ja südametunnistus – volikogu – ei peaks lõhenema kahte leeri ja piidlema teineteist altkulmu, olen otsustanud, et ei kandideeri enam 15. oktoobri volikogu istungil volikogu esimehe ametikohale. See on minu panus oma erakonna ühtsusele tema soliidse juubeli puhul.“
Riigikogu liige, Keskerakonna volikogu esimehe kandidaat Kersti Sarapuu kirjutab Kesknädalas, et täna 25. sünnipäeva tähistav Keskerakond seisab oluliste muutuste veerel.„Pidevalt Keskerakonna piirkondadega suheldes näen, et inimesed ootavad ja toetavad muutusi ning loodavad, et just meie erakond on võimeline pakkuma teistsugust poliitikat – tõsist alternatiivi tänasele paigalseisule. Selleks aga peame tegutsema senisest aktiivsemalt ja jõulisemalt, samuti ka läbipaistvamalt,“ tunnustas Sarapuu Oudekki Loone ametist vabastamist.Sarapuu kinnitas, et kandideerib Keskerakonna volikogu esimeheks. „Soovin elavdada ja tõhustada volikogu tööd, tugevdada kogu meie erakonda. Olen veendunud, et erakonna volikogul on väga oluline roll Keskerakonna poliitika ja juhtimiskultuuri kujundamisel,“ sõnas ta.Volikogu esimehena sihiks Sarapuu valitsusse jõudmist, sest opositsioonis olles ei saa muudatusi ellu viia. „Volikogu peab kujunema tõsiseks koostööpartneriks, mis aitab Eesti arengut õiges suunas juhtida. Valitsusse minekuks peab just volikogu otsustama meie peamised eesmärgid ning põhimõtted koalitsioonilepingu sõlmimisel.“
Keskerakonna asutajaliige Küllo Arjakas kirjutab Kesknädalas seoses erakonna lõhestumise ja mudamaadlusega, mis juhi valimise tõttu on tekkinud.„Seesmine seis, just juhtkonnas, näib mõistagi olema keeruline,“ ütles Arjakas ja märkis, et erakonnas on alanud erakorralise kongressi eelne sisekampaania. „Kuna sisekampaaniat reglementeerivaid reeglistikke on napilt, siis on üleriigilise (kohalike omavalitsuste) valimiskampaania üldised lähenemisviisid ja võtted selgelt toodud erakonna sisemistesse tegemistesse.“ Säärane päevapoliitiline võitlus samas Arjakase hinnangul suurt liikmetele, eriti kongressi saadikutele, ei mõju. Pigem võib see tema sõnul tekitada tülpimust või isegi tülgastust ning paljusid teeb kongressieelne mudamaadlus kurvaks. „Tekib vägisi tunne, et mõlemad „tiivad“ alahindavad Keskerakonna liikmeskonda.“„Küllap saavad mõlemad kandidaadid kongressil oma tulevikuvaateid pikemalt tutvustada. Ning küllap oskavad kongressi saadikud ikka oma peaga mõelda ja alternatiive vaagida ning teevad valiku valimiskasti lastud sedelis.“
https://twitter.com/PRB_Raimond/status/786099436342669312
https://www.delfi.ee/article.php?id=75890809
https://www.delfi.ee/article.php?id=75885559
https://www.delfi.ee/article.php?id=75886509
https://www.delfi.ee/article.php?id=75865687
https://www.delfi.ee/article.php?id=75862967