Seppiku sõnul käsitles Tõnismäe monumendi temaatikat hoopis keelatud rajatiste kõrvaldamise seaduse eelnõu, mis samuti esitati Reformierakonna algatusel, teatas Keskerakonna pressiesindaja.

„Selle eelnõu menetlemine on Riigikogus peatatud, kuna see on juriidiliselt küündimatu, ohustab sisejulgeolekut ja Eesti rahvusvahelist mainet,“ märkis Seppik.

Seppik ütles, et tagantjärele väita, nagu käsitleks sõjahaudade kaitse seadus ka Tõnismäe monumendi temaatikat eksitab avalikkust ja tekitab ohtlikke pingeid Eesti ühiskonnas.

„Isamaaliidu fraktsiooni esindaja, üks eelnõu algatajaid Trvimi Velliste ütles Riigikogu istungil selge sõnaga, et Tõnismäe monument ei ole hauatähis,“ ütles Seppik.

„Sellest Riigikogus paljud hääletajad ka lähtusid. Sidudes sõjahaudade kaitse seaduse Tõnismäe monumendiga, püüab Reformierakond näidata toimunut oma suure võiduna ja õhutada alusetuid ootusi.„

Reformierakonna peasekretär Kristen Michali teatel on Evelyn Sepa ja Ain Seppiku kommentaarid eksitavad.

“Tahan toonitada, et sõjahaudade kaitse seadus loob juriidilise aluse Tõnismäe pronkssõduri teisaldamiseks ja seda euroopalikul ning tsiviliseeritud moel,” ütles Michal. Tema sõnul teab ka Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Ain Seppik suurepäraselt, et enne tuleb lahendada säilmete ümbermatmise küsimus ja alles seejärel on võimalik pronkssõduri teisaldamise protsessiga algust teha, mistõttu on ebaselge, millel Seppiku tänased lausungid põhinevad.

Samuti ei vasta tõele Evelyn Sepa väide nagu ei lähtuks vastuvõetud sõjahaudade seadus Genfi konventsiooni põhimõtetest. Kristen Michali sõnul on seaduse vastuvõtmine esimene reaalne samm pikka aega vindunud pronkssõduri küsimuse lahendamiseks: “Täna vastuvõetud seadus lähtub otseselt Genfi konventsioonist, mis annab võimaluse ümber matta sõjas langenute säilmed ning teisaldada hauamonumendid juhul kui hauad asuvad ebasobivates kohtades või kui säilmete ümbermatmine on muul põhjusel avalikes huvides vajalik.”

Kolmapäeval Riigikogus vastu võetud nelja fraktsiooni algatatud sõjahaudade kaitse seaduse vastuvõtmist toetas 66 saadikut, selle vastu olid keskerakondlased Evelyn Sepp, Eldar Efendijev, Tiit Kuusmik, Koit Pikaro, Nelli Privalova ja Vladimir Velman.