Raik tõi relvaseaduse üle vaatamise vajalikkuse puhul ühe olulisema asjana välja selle, et alles lõdvendati relva taotlemise protsessi teatud tingimustel, kui lühendati abipolitseinike koolitamise protsessi kriisi ajal. "Ühtlasi tähendab see, et relvaluba saab hakata kiiremini taotleda," ütles Raik Delfile.
"Toona juhtisin ka suures saalis tähelepanu, et see ei tarvitse olla üks hea idee. Tegelikult peaks abipolitsinike koolitus olema üks osa politseinike koolitusprotsessist ja relvaluba ei tohi anda kergekäeliselt. Oleme äsja läinud lõdvendamise teed ja nüüd oleme traagilises olukorras, kus tuleb väga selgelt vaadata ühiskonnas toimunud muutusi kogu relva taotlemise protsessis, sealhulgas inimese tervise hindamine osa kindlasti. Ka kontrolli, kui vahepeal on relvaluba välja antud. Küsimusi, mida tuleb kindlasti arutada, on mitmeid," selgitas Raik.
Sotside fraktsioon kavatseb siseminister Mart Helmelt Lihula sündmuste taustal relvataotlemise protsessi kohta ka aru pärida. Nad rõhuvad juba eelpool mainitud värskele relvaaloa taotlemise lõdvendamisele, aga ka seda, kas ehk peaks relvaloa väljastaimse protsessi kaasajastama.
Kaasajastamiseks tuleks Raiki sõnul arvestada ühiskonnas toimuvaid muudatusi. Näiteks toob ta välja alkoholi tarvitamise, mis värskete andmete kohaselt on Eestis pöördunud jälle tõusu teele.
"Kasvõi see asjaolu, mis võib väiksena tunduda, on võib-olla oluline mõjutaja. Avalikud andmed on ka, et [Lihula tulistamises] kurjategijaks osutunud inimene oli alkoholijoobes, kui mitte enamates joovetes," selgitas Raik.
Elmar Vaher ütles eilses "Aktuaalses kaameras", lisaks alkoholijoobele näitas kiirtest Lihula tulistajal Mikk Tarrastel ka rahustite ja narkootiliste ainete tarvitamist.
Raik toob siinkohal väljha ka korrelatsiooni, et alkoholi hinna 3-protsendilise langusega kasvas ka tarbimine samavõrra ning kainenema viidi mullu 500 inimest rohkem kui aasta varem. "Selge, et see ei ole Lihula loo vahest kõige suurem küsimuse koht, aga siiski. Ühiskond on kiires muutumises," selgitas Raik.